ABD’de iki ayda 8.3 milyon kişi istifa etti

0
22

Bakanlığın verilerinin istihdam piyasasındaki soruların yanıtlanmasına yardım etmesi bekleniyor. ABD’de iş ilanlarının oranı geçen yıla göre rekor düzeyde artmış olsa da işe alımlar Ağustos ve Eylül ayları arasında belirgin şekilde azaldı. Geçen yıl iş açığı yüzde 62 artmıştı. Çalışma Bakanlığı’nın raporunda yine de işe alımların bu süre boyunca düştüğü görüldü.

VOA Türkçe’de yer alan habere göre, işten ayrılmaların artmasının işçi açığının önemli bir nedeninin corona virüsünün bulaşıcılığı fazla Delta varyantına karşı duyulan kaygı olduğunu gösterdiği sanılıyor. Hastalık korkusunun sadece işten ayrılmalara değil, iş arama ve işe girmeye de engel olduğu tahmin ediliyor.

İSTİFA EN ÇOK RESTORAN VE OTEL SEKTÖRÜNDE

Ağustos ayında corona virüsü vakaları artarken bir önceki aya göre restoran ve otellerde istifa edenlerin sayısı da arttı. İşten ayrılmaların arttığı diğer sektörlerin perakende ve eğitim olduğu görüldü. Ağustos ayında yaklaşık 900 bin kişi restoran, bar ve otellerdeki işlerini bıraktı. Rakamlar Temmuz’a göre bu sektörlerde işten ayrılanların yüzde 21 arttığını gösteriyor.

Ancak üretim, inşaat, ulaştırma ve depolama işlerinde istifalara çok az rastlandı. Hukuk, mühendislik ve mimari gibi kişilerin evden çalışabildikleri profesyonel hizmetlerde de işten ayrılma oranının sabit kaldığı görüldü.

İŞÇİLERİN ÜCRET TALEBİ ARTIYOR

İş bırakmanın artmasında başka unsurların da etkili olduğu sanılıyor. Birçok işveren işçi arayışındayken ve ücretler sağlıklı şekilde artıyorken işçilerin ücret artışı talep etme ya da aradıkları ücreti başka yerde bulma fırsatı da artıyor.

Hükümet, Cuma günü Eylül ayında ikinci ay üst üste istihdam artışının zayıf olduğunu ve yalnızca 194 bin yeni istihdamın olduğunu bildirmişti. Ancak işsizlik oranının yüzde 5,2’den yüzde 4,8’e düştüğü görüldü.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir