Android Cihazlar İçin Panik Butonu Geliyor

0
437

Akla ilk gelen panik butonu senaryosunun başınız belaya girdiğinde güvenlik güçlerine haber veren bir özellik olduğunu biliyoruz. Ancak Android 7.1 beta için panik butonu biraz daha farklı tasarlanmış.

Burada amaç cihazlarınızın kötü yazılımlara,  üçüncü şahısların saldırılarına ve belirli virüslere karşı korunmasını kapsıyor. Hatta fidye virüsleri bu durumun gelişmesinde ciddi bir pay sahibi diyebiliriz. Android 7.1 betasında ortaya çıkan panik butonu şu sıralar beta kullanıcılar tarafından bile etkin biçimde kullanılamıyor.

Aynı şekilde kullanıcılara net bir açıklama Google tarafından da yapılmış değil. Yinede aşağı yukarı beklentiler sistem kurtarma üzerine şekilleniyor. Bu butonun bize sunacağı en önemli özellik Android sistem geri yükleme olacak.

Ortalama olarak bir ay içerisinde birkaç milyon Android cihaz kötü yazılımlar tarafından ele geçiriliyor. Google bunun önüne geçebilmek için panik butonunu bir kurtarıcı olarak geliştiriyor.

Tabi bu aşamada güvenlik yazılımcıları güncellenen virüslerin ve kötü yazılımların bunu atlatabileceğinin üzerine vurgu yapıyor. Fakat Google için buna dair bir çözüm paketi olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Tıpkı kapatılamayan pop up ya da yönlendirme reklamlar gibi panik butonu erişimi kötü yazılımlar tarafından önlenebilir. Ancak sesli komutlarla Google Android panik butonu projesinin işlevsel olacağı konusunda herkes hemfikir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir