Bakterileri Görüntüleyen Cihaz İcad Edildi

Yaralanma gibi durumlarda yarada bulunan bakterileri görüntülemeye yarayan portatif bir cihaz üretildi.

0
436

Enfeksiyon kapma gibi risklerin bulunduğu açık yaralarda, yaranın üzerinde bulunan bakterilerin tespit edilmesi son derece önemli bir mevzudur. Bu, yaranın daha da kötü duruma gitmesini engellemekte ve bakterilerin de hangi uygun tedavi koşullarına göre yok edilebileceğini ortaya koyması açısından dikkate değer bir gelişmedir.

MolecuLight i:X ismi verilen cihaz, açık yaraların üzerindeki bakterileri kolayca görüntüleme yeteneğine sahip. Tedavi sürecini bu şekliyle uygun bir hâle getiren cihaz, aynı zamanda doktorların da bir numaralı yardımcısı hâline gelecek.

Mor Işık Kullanılıyor

Cihazın çalışma mantığı ise biraz teknik. Öncelikle cihaz, yaranın bulunduğu bölgenin normal fotoğrafını çekiyor. Daha sonra ışıkların kapatılması ile birlikte yaraya mor ışık tutuluyor. Bakterinin olmadığı dokular cihaz ekranında yeşil renkte görünürken, bakterili bölümler de kırmızı renkte görülüyor. Böylece yaranın sınırları da çizilmiş oluyor. Enfeksiyon gibi durumların tedavisi, bakterilerin hangi bölgede olduklarının tespit edilmesi ile daha hızlı halledilebiliyor.

İlk olarak Kanada’daki Toronto’da klinik olarak test edilen cihaz, açık yaraları normal tedaviye oranla dokuz kat daha çabuk iyileştiriyor. Buna göre Kanada ve Avrupa Birliği’nde kullanıma başlanan MolecuLight i:X, Amerika Birleşik Devletleri’nden de henüz onay bekliyor.

Paylaş
Önceki İçerikYerli Hız Sensörü Üretildi
Sonraki İçerikLG V30’un Türkiye Piyasalarına Giriş Tarihi Sızdırıldı
Sinan ÖZDEMİR (sinanozdemir@teknocini.com)
Teknocini.com "Genel Teknoloji" alanında içerik editörü ve aynı zamanda gece vardiyası editörlüğü yapmaktadır. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için "sinanozdemir@teknocini.com" mail adresini kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir