Bataryasız Çalışan Akıllı Telefonlar Hayatımıza Girmeye Hazırlanıyor

0
390

Hepimizin kullandığı telefonları alırken en dikkat çektiği detaylardan birisi bataryası oluyor. Artık standardı 2.900-3.000 mAh dolaylarına kadar çıkmış durumda. Tabi ki bazı Phablet modellerde bu batarya miktarı 4.000-5000 mAh çizgisine kadar çıkıyor. Ancak yinede belirli bir kullanım süresinden sonra telefonun batarya performansı düşüyor. Şarj bitme sorununun kökten çözümü ise bataryasız telefon ile mümkün oluyor.

Araştırmaya start veren isim olan Vamsi Tall tüm bu geliştirmeleri Washington Üniversitesinde yapıyor. Kalabalık bir ekiple gerçekten bataryası olmayan telefon çalıştırmayı başarıyorlar. İlk etapta pili olmayan telefon nasıl çalışacak sorusu akıllara getirilebilir. Bunun için özel bir baz istasyonu ve çok ufak enerji miktarıyla çalışan bir çipset geliştirilmiş.

Baz istasyonu şu an için 15 metre civarında bir sinyal menziline sahip. Bataryasız telefon ise yaklaşık olarak 3.5 mikrowatt ile çalışmayı başarıyor. Üzerinde bir UW güneş paneli olduğu için bu çok düşük miktardaki enerji ihtiyacını güneşten radyo sinyallerinden ya da aydınlatan ışıklardan alıyor.

Böylece telefonun şarjı bitti mottosu tarihe karışıyor. Tabi ki şu an için teknolojinin ilk adımlarındayız. Keza henüz yalnızca Skype üzerinden bir görüşme yapılabilmiş. Şimdi geliştirme aşaması olarak şifrelenmiş aramalar ve normal bir telefon sinyali üzerinden konuşma sağlamak amaçlanıyor. Ardından ekran ve bir telefonun sahip olduğu diğer özellikler dahil edilecek.

Son olarak ise özel bataryasız telefon baz istasyonları için nasıl bir gelişme gerekiyor üzerine çalışılacak. Böylece önümüzdeki yıllarda baz istasyonlarının formatı hem cep telefonlarının bataryasız çalışmasına hem de sağlığımıza zararsız hale gelmesine sebep olacak.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir