Dünyanın 10 Katı Büyüklüğünde Açılan Güneş Deliği

0
352

Dünya’nın çapının 10 katı büyüklüğünde soluk bir güneş lekesinin halen daha yayılmaya devam etmesi ise kısa süreli bir panik yarattı. Topluma açıklama yapılmasının sebebiyse açılan bu Güneş deliğinin olası radyasyon dalgalanmalarına sebep olabileceği.

Güneş bu lekelerde daha soğuk bir yüzeye sahip oluyor ve enerji patlamalarına fazlaca müsait bir ortam yaratılıyor. Dolayısıyla bu kısmın dünyadan kat ve kat büyük olması tehlikenin boyutunu arttırıyor.

İlk izlenimler Kuzey ışıkları olan Aurora benzeri ışımaların tüm dünyada görülebileceği yönünde ilerliyor. Fakat felaket senaryoları arasında bu kadar masum detaylar yok. Öncelikli olarak şiddetli güneş patlamaları uydulara zarar verebilecek düzeye gelebilir. Uyduların parçalanması ya da yörüngeden sapması ise yine muhtemel öngörüler arasında.

Dünyada iletişimi kesebilecek kadar güçlü güneş patlamalarının beklenebilir olduğunu vurgulayan uzay ajansının mevcut sürelerde elektrik kesintilerinin yaşanabileceğini ekledi. Tabi ki bu en kötü senaryolardan birisi olarak aktarılıyorken yalnızca ışımaların keyfini izleyerek çıkarabiliriz.

Önümüzdeki günlerde mevcut Güneş deliğinin büyümesinin devam edip etmediğine dair detaylı bir rapor sunulacağı vurgulanıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir