En Hızlı Ulaşım Yolu Olacak Olan Hyperloop Testleri Başarılı Geçti

0
390

Hyperloop One şirketinin vakumlu ortamda denediği ve gözlemlediği hızın daha iyi dereceleri Newada’da yapılan testler sonucunda elde edildi. Şu sıralar hedeflenen hız olan saatte 250mph çitasından oldukça uzak. Fakat gelecek vadeden bir teknoloji olduğu tartışmaya kapalı.

Hyperloop One ile ulaşım sistemlerinde ve kargo taşımacılığında devrim amaçlanıyor. Hatta net şekilde ortalama 250 mph ve sürekli arttırılabilir hızlardan söz etmek mümkün olacağa benziyor. Yani insan taşımacılığında saatte 400 kilometrenin gayet doğal ve düşmeyen bir hız olarak var olmasından söz etmek mümkün.

Alüminyum ve karbon fiber yapıdan oluşan Hyperloop One taşımacılık sektörünün teknolojiyle bileşimini bizlere gösterecek. Şu sıralar DevLoop ismini verdikleri bir modül üzerinde çalışan ekip Newada’da saatte 120 kilometre hıza ulaşan ilk modülün üzerinden gelişmeleri sürdürmeye kararlı. Süpersonik hızlarda seyahat imkânı tanıyacak olan sistem için ilk araştırmalar ise Avrupa’nın önde gelen ülkelerini kapsıyor.

Manyetik levite ve manyetik havalandırma sayesinde ultra hızlara ulaşabilecek Hyperloop One şirketinin ilk durakları Hollanda, İsveç, İngiltere, Rusya, Finlandiya gibi Avrupa ülkeleri olacak. Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri bu proje kapsamında fizibilite çalışmalarına dahil edilmiş durumda. Saatte 400 kilometre hızla insan ve kargo taşımacılığı yapmanın maliyetleri ciddi oranda düşüreceği ise aşikâr.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir