Google Home Hayat Kurtarmayı Başardı

0
363

Yapay zeka gelişiminin artık evlerimize kadar geldiği aşikâr. Akıllı ev eşyaları ile başlayan ve kısa sürede yoğun bir kullanıma ulaşan Google Home silahlı saldırıyı polise bildirdi. Bu noktada ise iki farklı görüş ortaya çıktı.

ABC New tarafından servis edilen habere baktığımızda New Mexico’da yaşanan korkunç olay Eduardo Barros isimli şahsın yaşadığı eve gelmesiyle başladı. Kız arkadaşını evde tartaklamaya başlayan Eduardo kendisine yönelttiği bir takım sorularla onu köşeye sıkıştırdı. Ağzından çıkan ”Polisi aradın mı” sorusu ise büyük olasılıkla Google Home tarafından ”Polisi ara” olarak algılandı.

Sonrasında ise Google Home harekete geçti ve 911’i arayarak acil durum kaydı oluşturdu. Eduardo’nun kız arkadaşına silah doğrulttuğu anda sesler polis merkezine telefon üzerinden aktarıldı. Hemen harekete geçen özel ekipler eve ulaşarak genç kızın ve yeni doğmuş kızlarının hayatlarını kurtardı. Eduardo Barros ise teslim olmamak için uzun süre direndi.

Şu sıralar Eduardo ceza evine giderken kız arkadaşı yaşamına devam ediyor. Fakat insanların akıllarında konuştuğumuz her şeyi sürekli dinleyen, algılayan ve kaydeden bir sistem mi var sorusu canlanmaya başlıyor. Yani bir bakıma güvenliği arttıran bir unsur gibi görünüyor olsa da gerçekten kişisel hayatı ihlal mi ediyor?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir