Google Play Store’da Sadece 64 Bit Uygulamalar Olacak

Mobil telefonlara yüklenen uygulamaların daha stabil ve güvenli çalışabilmeleri için Google Play’de sadece 64 bit uygulamalar yayınlanabilecek.

0
356

Amiral gemi modellere sahip olmayan kullanıcıları üzen bir habere göre Google Play’de, 2019 senesinin Ağustos ayından itibaren 32 bit uygulamalar yer almayacak. Sadece yüksek performansa sahip 64 bit işlemcili cihazlara yüklenebilen uygulamaların daha güvenli ve stabil bir ortam yarattığını belirten geliştiriciler, şimdiden uygulama yazılımcılarını uyararak sistemlerine 64 biti de eklemelerini tavsiye etti.

Apple da Benzerini Yapmıştı

Benzer bir haber geçtiğimiz dönemde Apple cephesinden de gelmişti. Apple, 2017 yılının Eylül ayında iOS 11 işletim sistemini kullanan cihazları için artık 32 bit ile çalışan uygulamaları yok saymıştı. Bu durum, iPhone kullanıcıları için sorun teşkil etmemişti ancak Android Geliştiricileri Blogu’nda açıklanan Google Play haberi, Android cihaz kullanan milyonlarca kullanıcıyı etkileyecek.

Uygulama geliştiricileri, Google Play’de bulunan 32 bit uygulamalarını ise önümüzdeki senenin ortasına kadar güncellemek zorundalar. Eğer bu güncelleme işlemi gerçekleşmezse uygulamaları Google Play’de listelenmeye kapatılacak. Bir sonraki senede ise Google Play’de yer alan 32 bit uygulamalar tamamen kaldırılmış olacak.

Bit sistemi, temel anlamda işlemcinin verileri ne türde işlediğine dair ipuçları verir. 32 bit destekli uygulamalar genel anlamda daha zayıf kalırken, 64 bit ile çalışan uygulamalar diğerlerine nazaran daha stabil ve etkilidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir