Google Yeni Bir AI Projesi İçin Düğmeye Bastı

Google, yapay zeka alanında çalışmalarını hızlandırdı.

0
450

Son zamanlarda yapay zeka toplulukları oldukça ilgi görüyor ve çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Yakın zamanda teknolojik hareketlerin büyük çoğunluğunda aktif olarak görev alması beklenen bu yapay zekaların kontrol altında tutulması ise hayati önem taşıyor. Dünyanın sonunun geleceğini, insanlığı esir alacaklarını ve buna benzer birçok kaos beklentisini ise araştırmacılar mümkün görüyor.

Tam bu noktada devreye giren Google PAIR yapay zeka geliştirme konusunu başka bir açıdan ele alacak. Yapay zeka ile ilgilenip geliştirenleri kapsayan bu çalışma türünün amacı istenilen kontrol mekanizmasının her zaman sağlanabilir olması. Peki ya insanın geliştirdiği yapay zekayı kontrol edebilmek ne kadar mümkün?

Burada da ciddi soru işaretleri olduğu biliniyor. Yapay zekaların öğrenme kabiliyeti, öğrenme hızı ve öğretilenler dışında mantığının gelişimi henüz tam olarak saptanamıyor. Zira bir süre sonra mantığını belirli bir risk faktörü üzerine geliştirerek kötü bir yapay zekaya dönüşebilir. Makine öğrenimi başta olmak üzere çok sayıda üstün teknolojiyi barındıracak olan Google PAIR projesi AI oluşumları arasında şimdiden en dikkat çekenlerden birisi oldu. Aynı zamanda AI geliştiricilerini kapsayan ilk kapsamlı organizasyon olduğunu eklemekte fayda var.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir