Güneş Enerji Santralleri Hackerların Yeni İlgi Odağı Olabilir

Yenilenebilir enerji kaynağı denince akla ilk gelen teknolojilerden birisi olarak görülen güneş enerji panelleri yakın dönemde hackerların yeni hedefi olabilir.

0
432

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı gelişmiş ülkelerde rekor seviyelere kadar yükselmiş durumda. Kentsel nüfus artışı ile birlikte artan enerji tüketimine paralel olarak yeni enerji kaynakları arayışı devam ederken bu alanda doğayı kirletmeyen ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak görülen güneş enerji sistemleri ön plana çıkmaya başladı.

Özellikle başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde güneş enerji panellerinin kullanımı geçtiğimiz yıl rekor seviyeye ulaşırken hedeflenen rakamların üstüne çıkıldığı gözleniyor. Kullanımı pik seviyeye kadar çıkan güneş enerji sistemleri korsan yazılım üreten hackerların da yeni ilgi odağı haline geldi. Güneş enerji sistemlerinde kullanılan cihazlara yönelik saldırıların artış gösterdiği belirtilirken bu sistemlerde yer alacak olan güvenlik açıklarının ciddi risk oluşturabileceğinin altı çizildi.

Güneş enerji sistemleri ile ilgili güvenlik araştırmaları yapan Willem Westerhof tarafından yayınlanan rapora göre Hollanda merkezli SMA firması tarafından geliştirilen güneş enerjisi ürünlerinde gözlenen açıkların Avrupa’da bu ürünleri kullanan onlarca ülke için tehdit oluşturduğu iddia edildi.

SMA firması tarafından geliştirilen ürünlerde yer alan şifre açığı ile birlikte kötü niyetli hackerların sistemi rahatlıkla devre dışı bırakabilecekleri ve bu enerji sistemlerinden desteklenen büyük bir kentin elektriklerinin anında kesilebileceği belirtildi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir