Hayat Kurtaran Madde: Turuncu Yapışkan

BBC Türkçe'nin resmi twitter hesabından paylaşılan bir tweet, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. İşte karşınızda yapışkan madde...

0
1030

Bilim dünyası her geçen yıl birbirinden farklı buluş ve icatlarla insan hayatını kolaylaştırıcı etkiler sağlıyor. Turuncu yapışkan da bu buluşların son dönemdeki en çarpıcı örneklerinden biri. BBC tarafından yayınlanan özel bir haber, turuncu yapışkanla ilgili çarpıcı bilgiler sunuyor.

Akışkan bir madde olarak Newton yasalarına aykırı refleksler gösteren turuncu yapışkan, basınç ve darbeleri absorbe edici yönüyle dikkat çekiyor. Yavaş bir şekilde temas edildiğinde bir hamur kıvamında olan bu madde, sert darbelere karşı yine sert bir refleks gösteriyor. Turuncu yapışkan, yapısındaki ilginç özellikleriyle günlük yaşamda kullanılabileceği gibi aynı zamanda çeşitli spor branşlarında da güvenlik amacıyla deneniyor. Tehlikeli spor faaliyetlerinde sporcuların güvenliğini sağlayan kıyafetlerde yer alıyor.

BBC Türkçe tarafından turuncu yapışkanla ilgili paylaşılan video sosyal medyada büyük bir ilgi gördü. Turuncu yapışkanın özel yapısına ilişkin görüntüler, kullanım alanları, güvenlik denemeleri ve birçok şey BBC tarafından hazırlanan bu özel haberde yer alıyor. Sert fakat aynı zamanda yumuşak bir madde… İlginç öyle değil mi?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir