İddianame kabul edildi! Bilirkişi raporu ihmalleri gözler önüne serdi

0
46

İzmir’de, geçen yıl 30 Seferihisar’da meydana gelen depremde 11 kişinin yaşamını yitirdiği Yağcıoğlu Apartmanı ile ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede binanın fenni mesulü O.A. ile müteahhit Ş.A. hakkında, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak´ suçlamasından ayrı ayrı 22 yıl 5’er ay hapis cezası istendi. Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi´nden 7 akademisyen tarafından hazırlanan bilirkişi raporu ise ihmalleri gözler önüne serdi.

İzmir´de, geçen yıl 30 Ekim´de meydana gelen ve merkez üssü Seferihisar ilçesi açıkları olan 6.6 büyüklüğündeki depremde, 11 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin de yaralandığı Yağcıoğlu Apartmanı ile ilgili hazırlanan iddianame, 11´nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Dokuz Eylül Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan 7 kişilik bilirkişi heyetinin raporuna yer verilen iddianamede, apartmandan alınan beton karot numunelerinin, binanın projesinde belirtilen beton dayanım sınıfına uymadığı, bina statik-betonarme hesaplarında bodrum katın hesaplara dahil edilmediğinin belirlendiği kaydedildi.

Binanın B bloğuna ait sondaj logları incelendiğinde zemin profilinin tipik alüvyon zemin karakterinden oluştuğu belirtilerek, yapının karakteristik basınç dayanımının olması gerekenden düşük kaldığı, bina betonarme projesinde kısmi bodrum yapılmasına yönelik betonarme detayları bulunduğu halde bina altında betonarme projesine aykırı olarak tam bodrum yapıldığı, tüm etriyelerin uçlarının bina betonarme uygulama projesi çizim paftaları ve Afet Bölgeleri’nde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (1975) hükümlerine aykırı olarak 90 gönyeli olarak imal edildiği belirtilen bilirkişi heyeti raporunda, ’Projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları, yapım denetimindeki yetersizlik nedeniyle yıkılmış olduğu görüşüne varılmıştır’ denildi. Raporda ayrıca, Binanın yıkılmasında, statik proje müellifinin, statik betonarme projeye onay veren mercilerin, bina fenni mesulünün, sürveyanının, müteahhidin, tadilat ruhsatı ile yapı kullanma izin belgesi aşamasında ruhsat ve izni düzenleyen mercilerin sorumlu olduğu görüşüne de yer verildi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir