İğne Dedektörleri

0
35

Tekstil sektöründe üretim hızını arttırmak ve verimliliği sağlamak için kullanılan pek çok araç ve makine bulunmaktadır. Bu makineler esasında tekstil üretimine doğrudan katkı yapmamakla birlikte, kolaylaştırıcı işlevler sunmaktadır. İnsan iş gücü üzerindeki yükün azaltılmasına ve birim zamanda daha fazla işin yapılabilmesine olanak tanıyan bu ürünler arasında tekstil iğne dedektörü de önemli bir yer tutmaktadır. Tekstil işletmelerine toplar halinde gelen kumaşlar; ilk olarak kesimhanelerde kesilmekte ve sonrasında da dikimhanelerde dikilmektedir. Kumaşların nihai ürün haline gelmesine kadar geçen süre boyunca, pek çok işlem uygulanmaktadır. Bu esnada kumaşlar ya da nihai tekstil ürünleri üzerinde iğne başta olmak üzere çeşitli metal parçalar kalabilmektedir. Bu parçaların tekstil ürününde kalması, nihai tüketicilerin zarar görmesine ya da ürüne dair memnuniyetsizlik duymalarına neden olmaktadır. Bu yüzden de iğneler ile diğer metal parçaların tekstil ürünlerinden temizlenmesi gereklidir.

İğne Dedektörünün Doğru Kullanımı

İğne dedektörleri oldukça hassas cihazlardır. Bu yüzden de kesin sonuç alabilmek ve ürünlerde metal parça bırakmamak için dikkatli bir şekilde kullanılmaları gerekmektedir. İğne dedektörü çalıştırılmadan önce etrafında metal parça bırakılmamalıdır. Ayrıca belirli bir süre kullanıldıktan sonra dedektör bandı temizlenmelidir. Metal tozlar ile parçacıkların bandın üzerinde kalması halinde, tekstil ürünlerinde metal olmasa bile cihaz uyarı verebilecektir. Bu yanlış uyarılar ise işlerin yavaşlaması anlamına gelmektedir. İğne dedektörlerinin bantlarının temizlenmesinde nemlendirilmiş bir havlu yeterli olacaktır. İğne dedektörlerinde zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak mıknatısların zayıflaması gibi bir durumla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yüzden de her zaman doğru ölçüm yapıldığından emin olunmalı, makineye tekstil ürünleri sokulmadan önce küçük kalibrasyon testleri yapılmalıdır.

İğne Dedektörü Türleri

Kullanım amacı aynı olsa da farklı alanlarda ve daha işlevsel şekillerde kullanılabilmesi için tasarlanmış olan tekstil iğne dedektörü türleri mevcuttur. Bunlar arasında en yaygın olanı, sabit olarak kurulan ve üzerinde bulunan akar bant sayesinde ürünlerin tek tek içinden geçirildiği modellerdir. X-ray cihazı ile benzer bir mantık ile çalışan bu iğne dedektörleri, sahip oldukları dijital göstergeler sayesinde geçen ürün sayısını ve ürünler içerisinde kaç tanesinde metal parça tespit edildiğini rapor edebilmektedir. Ayrıca üzerinde metal bulunan ürünlerin banttan geçmesini engellemekte ve böylece paketlenecek olan nihai ürünlerin tamamen temiz kalmasını sağlamaktadır. Diğer bir iğne dedektörü türü de el dedektörleridir. Bunlar daha çok üretilen ürünlerin makineden geçmesinin zor olduğu durumlarda ya da işletmenin kurulu bir dedektör alacak mali olanağa sahip olmadığı durumlarda tercih edilmektedir. El dedektörlerinde, küçük dedektör el yardımı ile tekstil ürünlerinin üzerinde gezdirilmekte ve bu sayede tarama yapılabilmektedir.

İğne Dedektörü Nedir? Ne İşe Yarar?

İğne dedektörleri, imal edilen tekstil ürünlerinin paketlenmeden önce kontrol edilmelerini ve içlerinde kalması muhtemel iğneler ile metal parçalardan arındırılmalarını sağlamaktadır. İğne dedektörü fiyatları hakkında net bir rakamdan söz edebilmek neredeyse olanaksızdır. Çünkü günümüzde dedektör üretimi yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Ayrıca her markanın farklı kalite düzeylerine sahip modelleri olduğu da göz önünde bulundurulduğu zaman, fiyatlarda doğal olarak bir çeşitlilik görülmektedir. Sıfır iğne dedektörü almak için yeterli bütçeye sahip olmayan işletmeler için de 2 el tekstil iğne dedektörü olanakları mevcuttur. Daha önce farklı firmalar tarafından kullanılmış ancak çeşitli nedenlerden dolayı kullanım dışı kalmış dedektörleri satın alarak, daha uygun fiyata bu işlevi yerine getirmek mümkündür. Bu noktada alınacak ikinci el ürünün temiz, az kullanılmış ve kaliteli olmasına özen gösterilmelidir .

Siz de sıfır ya da ikinci el tekstil iğne dedektörü satın almak istiyorsanız www.igneiplikburada.com adresini ziyaret edebilir, gereksinimlerinize uygun ürünü bularak online alışveriş kolaylığı ile anında satın alabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir