Instagram Yorumlarına Yapay Zeka Destekli Filtre Geliyor

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram‘ın bir süredir üzerinde çalıştığı rahatsız edici kullanıcı yorumlarına karşı yapay zeka destekli filtre özelliği kısmi olarak kullanıma girdi.

0
441

Instagram, bugüne kadar kötü kullanıcı yorumları için birçok özelliği devreye almış olsa da bu duruma hala net bir çözüm bulabilmiş değildi. Anahtar kelime üzerinden bu tür yorumları tespit etmeye çalışan sosyal medya sitesi belli oranda başarı sağlasa da sorun tamamen çözülememişti. Yayınladığı güncellemelerle bu duruma kesin çözüm bulunamaması sonrası Instagram, yorumlar için yapay zeka sistemini devreye soktu.

Şirketin CEO görevini yürüten Kevin Systrom tarafından Instagram resmi blogu üzerinden paylaşılan bildiride kullanıcıların rahatsız edici yorumlar nedeniyle Instagram’ın keyfini tam anlamıyla süremediklerini belirtirken bu sorunun çözümü için yapay zeka destekli yorum filtresi özelliğini kullanıma sunduklarını açıkladı.

Yorum Filtresi İle Birlikte Spam Filtresi de Duyuruldu

Instagram CEO‘su Systrom açıklamalarının devamında yorumlar için spam filtresinin de kullanıma girdiğini belirtirken bu filtrenin şimdilik İngilizce, İspanyolca, Arapça, Fransızca, Almanca, Rusça, Japonca ve Çince dillerini desteklediği ve bu dillerde yazılmış olan spam yorumların otomatik olarak silineceğini duyurdu.

Instagram’ın Kullandığı Filtreler DeepText Destekli Olacak

Sosyal medya sitesi Instagram’a getirilen “Yorum Filtresi” ve “Spam Filtresi” gücünü Facebook için geliştirilmiş olan DeepText isimli yapay zeka sisteminden aldığı belirtildi. Bu sistemin yardımıyla birlikte binden fazla verinin işlenmesiyle geliştirilen bu filtrelerin yorumların içeriğinin yanında iki farklı kullanıcı arasında olan ilişkiyi bile anlayabilecek şekilde tasarlandığı öne sürüldü. Yani burada bir nevi arkadaşınıza gönderdiğiniz yorum normalde rahatsız edici bir yorum olsa da arkadaşınız ile aranızdaki ilişkiyi kontrol eden yapay zeka destekli filtre, bu yorumunuzun kötü niyetli olmadığını tespit edebilecek.

Instagram için kullanıma sunulan “Yorum Filtresi” ve “Spam Filtresi” şimdilik sadece İngilizce dil desteğini bulunduruyor. Yakın zamanda yayınlanacak güncellemelerle birlikte şimdilik test aşaması olarak görülen bu filtreler diğer diller için de desteklenecek.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir