Kepler Teleskopu Güneş Benzeri Yeni Bir Sistem Keşfetti

NASA’ya ait Kepler Teleskopu, büyük bir yıldızın çevresinde hareket eden ve sekiz gezegeni bulunan yeni bir sistem keşfetti.

0
484

Kepler Teleskopu tarafından bulunan güneşe benzer bir sistem, büyük yıldızın etrafını tam olarak 14,4 günde dolaşıyor. Keşfedilen yeni yıldız ise Kepler 90’nın yakınında bulunuyor. Bu yıldız, taşlı ve sıcak bir yapıya sahip.

NASA yetkilileri, Kepler aracılığıyla birçok keşif yapıldığını ve bu sayede sürekli heyecan dolu yeni bilgilerin edinildiğini belirti. Teleskop, bir yıldızda görülen değişimin peşinden gitti. Böylece daha önceden gözden kaçan, fakat var olan sekiz adet gezegen bulundu. Ejderha olarak adlandırılan takım yıldızı sistemi bünyesinde bulunan bu yeni yıldız ve sekiz gezegen, bugüne kadar sırrını koruyordu.

Bu yeni buluş ile birlikte Kepler’in, çok uzak mesafedeki uzay sistemlerinde dahi ışık ve diğer teknikler yardımıyla keşif yapılabileceğini göstermiş oldu. Aynı zamanda bulunan yeni Kepler 90-i yıldızı, Merkür’e benzetildi. Çünkü yıldızın yüzeyi oldukça sıcak. Aynı zamanda keşfedilen diğer gezegenlerden biri olan Kepler 90h ise, Dünya’nın Güneş’e yakınlığından daha yakın bir konumda bulunuyor.

Bu yeni keşifle birlikte uzay çalışmaları da NASA tarafından hız kesmeden devam ettiriliyor. NASA, son olarak geçtiğimiz aylarda Türk mühendisler tarafından icad edilen anlık görüntü yakalayıcı cihazları satın alarak basında yer edinmişti.

Paylaş
Önceki İçerikQualcomm’dan 7nm Atağı
Sonraki İçerikGoogle Play Store’da Sadece 64 Bit Uygulamalar Olacak
Sinan ÖZDEMİR (sinanozdemir@teknocini.com)
Teknocini.com "Genel Teknoloji" alanında içerik editörü ve aynı zamanda gece vardiyası editörlüğü yapmaktadır. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için "sinanozdemir@teknocini.com" mail adresini kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir