Kuantum Ağı ve Siber Savunma Sistemi Çin’de Kullanıma Açılıyor

0
303

Çin Komünist Partisi hükümet yayın organları başta olmak üzere hükümete ait tüm bilgilerin şifrelenmesi için büyük bir veri merkezi kurdu. Bunu 200 veri birimiyle güçlendirerek resmen bir Kuantum ağı yarattı. Bir süredir testler sürerken şu sıralar saniyede şifrelediği veri sayısının 4.000 olduğu testlerle kanıtlandı. Yazılı verilerde şifreleme yapabilmesine rağmen ses ve görüntü için henüz yeterli donanıma sahip değil.

Fakat Çin Kamu Yönetimi Akademisi adına konuşan Profesör Cu Licia şimdiden umutlu konuşmaya başladı. Kısa süre içerisinde yaşanacak gelişmelerle hem veri şifreleme kapasitesinin hem de güvenliğin artacağını belirtti. Siber saldırıların hedefinden kurtulmayı amaçlayan Kuantum ağı ve siber güvenlik sistemi görüntülere, video kayıtlarına ve seslere şifreleme getirebilecek kapasiteye ulaşacak.

Veri istasyonlarıyla aradaki bağlantının her an geliştirilerek daha aktif bir güvenlik ağına dönüşeceğinden herkes emin. Bu atılımın Çin’den gelmesi ise teknolojiye yapılan yatırımın asla boşa olmadığının somut bir göstergesi olarak düşünülebilir. Kuantum ağı fikrini geliştiren Çin ileride daha farklı teknoloji alanlarında da bundan yararlanabilecek.

Paylaş
Önceki İçerikFallout 4 İçin 1 Milyon Dolar Değerinde Dava Yolda
Sonraki İçerikUbuntu İşletim Sistemi Windows Store’da Yayınlandı
Sinan ÖZDEMİR (sinanozdemir@teknocini.com)
Teknocini.com "Genel Teknoloji" alanında içerik editörü ve aynı zamanda gece vardiyası editörlüğü yapmaktadır. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için "sinanozdemir@teknocini.com" mail adresini kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir