Manisa TSO üyelerine ‘Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi’ anlatıldı

0
141

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ev sahipliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla çevrimiçi olarak “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Mobilite Çağrısı Tanıtım Etkinliği” düzenlendi.

Manisa TSO üyelerine yönelik Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Mobilite Çağrısı Tanıtım Etkinliği” düzenlendi. TOBB Manisa İl Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mahmut Karğın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ve Manisa TSO Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Yılmaz‘ın açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda programın kapsamı ve hedefleri hakkında Manisa İş Dünyası’na bilgi verildi. Bakanlık tarafından sağlanan teşvik, yatırım ve Ar-Ge desteklerini orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyeli sektörlere yoğunlaştırma amacıyla başlatılan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında 30 Nisan’da açılan “Mobilite Çağrısı” başvuruları 8 Haziran’da sona erecek.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesini çok önemsediklerini söyledi. Başkan Yılmaz; “Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ülkemizin rekabet gücünü bir üst seviyeye yükseltecek mobilite çağrı programına ev sahipliği yaptığımız için memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. Kıymetli katılımcılar, mobilite çağrısı çok önemli amaçları gerçekleştirmek için yürütülen bir programı ifade etmektedir. Bu amaçlar şu şekilde izah edilmektedir: Mevcut durumda veya gelecekte ortaya çıkabilecek kritik ihtiyaçları karşılayabilme, ülkemizde üretim kapasitesi yetersiz olan ürünlerde arz güvenliğini sağlayabilme, ülkemizin teknoloji açığı olan alanlarda teknoloji kapasitesini geliştirme, dış ticaret açığı verilen alanlarda ithalat bağımlılığını azaltma, yüksek katma değerli ürün ve üretim sistemleri geliştirme, ülkemizde üretimi kısıtlı olan yeni nesil teknolojiler kullanılarak üretim yapılmasını sağlayabilme, ve yenilikçi ve ar-ge’ye dayalı yatırımları destekleme gibi önemli amaçları hedeflemektedir” dedi.

Rekabet gücünün artması amacıyla AR-GE çalışmaları yapılması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “Bahsedilen tüm bu amaçları gerçekleştirmek, ülkemizin rekabet gücünün yükseltmek için AR-GE çalışmalarının yapılması ve yüksek teknoloji ürünlerin üretilmesi gerekmektedir. Ülke olarak başlattığımız milli teknoloji hamlesi ile birlikte, yüksek teknoloji ürünlerin yerli ve milli olması hedeflenmiştir. Böylece birçok üründe yerlilik oranlarının artmaya başladığına şahit olmaktayız. Doğrusu, bağımsız ve güçlü bir ekonomiye sahip olmanın en önemli koşulu da budur. İçinde bulunduğumuz salgını dikkate aldığımızda bütün bu sayılan amaçların, teknolojik ve ekonomik yeterliliğin, güçlü ülke olmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha ispatlanmıştır” diye konuştu.

Paylaş
Önceki İçerikBarkan göreve hazırlanıyor!
Sonraki İçerikMuse solistinden akıl okuma teknolojisine destek
Editör (info@teknocini.com)
Teknocini.com genel içerik editörü ve aynı zamanda genel yayın yönetmeni. Her türlü öneri, istek ve geri dönüşlerinizde hızlı iletişim için “vadi@teknocini.com” mail adresini kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir