Meteoritte Bulunan Sıvı Madde Yaşam Kalıntısını Gösterebilir

Astronomi dünyasında yapılan çalışmalar sonucu yeni yaşam kalıntılarına rastlandığı belirtildi.

0
458

Popüler bilim alanında yapılan araştırmalar çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar sonucunda meteorit taşlarının yapısında yaşama dair bazı kalıntılara rastlandığı belirtildi.

Astronomi bilimi aslında meteoriler üzerinde 1998 yılında yaşanan bir olayla daha fazla durmaya başladı. O yıl bir basketbol sahasına düşen meteorit tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Yine aynı yıl içinde Fas topraklarına da meteor düştüğü belirtilmiş ve düşen meteoritlerin yapısından bazı parçalar alınarak NASA tarafından muhafaza edilmek ve incelenmek üzere Johnson Uzay Merkezi’ne getirilmişti.

1998 yılında Fas topraklarına düşen meteorit, o yılın imkanlarına göre kısmi olarak incelenmiş ve yapısında sıvı su benzeri bir bileşen ortaya çıkarılmıştı. Gelişen teknoloji ile günümüzde araştırmaları devam eden meteoritlerin kimyasal yapısında sıvı bileşeninin yanında oksijen, azot ve karbon gibi moleküllerle birlikte aminoasit benzeri bileşenlerin bulunduğu bildirildi. Bahsi geçen bu elementler ve bileşenler ise yaşamın temel yapı taşları olarak dikkat çekti.

Meteoritler üzerinde yapılan araştırmalarda yaşam izine rastlanması, araştırmaların daha derinlerine inme zorunluluğu doğurdu. Science bilimsel dergisinde de yayınlanan bu araştırmaların devamında şu an için analiz edilememiş meteoritlerin bazı kristallerinin de incelenmeye başladığı açıklandı.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir