NASA, Uzay GPS Sistemi Üzerinde Çalışıyor!

NASA, uzay GPS sistemi için bir çalışma program yürütüyor.

0
689

Uzayda zaman ve yön tahminine ilişkin bir sistem hazırlığı içinde olan NASA, bu alanda ciddi çalışmalar yürütüyor. NASA’nın bu teknoloji için x-ışınlarından yararlandığına ilişkin bilgiler var.

İçinde yer aldığımız yüzyıl, GPS sistemlerinin oldukça popüler olduğu zaman dilimlerini içeriyor. Yaya ya da bir araçla kullanılan GPS sistemleri günlük yaşamı kolaylaştırıcı etkilere sahip. Dünyanın yüzeyinde kullanılan ve yakından tanıdığımız bu GPS sistemlerinin aynı şekilde uzayda da kullanılması hedefleniyor. Bunu gerçekleştirebilmek için bir çalışma programı belirleyen, bu konuda ciddi kademeler kaydeden NASA, x-ışınları sayesinde uzayda konum tespiti yapabilecek bir teknoloji planlıyor.

NASA tarafından yürütülen bu çalışmanın içeriğiyle ilgili önemli detaylar mevcut. Güneşten daha büyük olduğu söz edilen nötron yıldızları üzerinden hazırlanan bu proje, nötron yıldızlarının yaydığı güçlü manyetik alanları kullanarak belirli sinyaller alabilme amacı taşıyor. Bu sayede oluşan ve adına ”pulsarlar” denilen nötron yıldızları sabit bir hızda hareket ettiğinden dolayı bu hareketleri belirli sinyaller oluşturuyor. Bu sayede belirli bir düzenlilik elde edilerek bu sinyaller ile yeni bir GPS sistemi geliştirmek mümkün.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir