ODTÜ’lü Profesör: ‘Tüm Türkiye’ye Tuz Gölü kadar güneş paneli yeter, yer de var’

0
52

ODTÜ bünyesinde güneş panellerinde kullanılan hücrelerin üretiminin yapıldığı Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi’nin (GÜNAM) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan, “Türkiyenin harcadığı tüm elektrik enerjisini sağlamak için kurmanız gereken güneş panellerinin toplamı Tuz Gölü kadardır. Türkiye için bu alanı bulma sıkıntısı da yok” dedi.


‘FOSİL YAKIT KULLANMAKTAN VAZGEÇMİLİYİZ’

ODTÜ GÜNAM kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan, atmosferdeki karbondioksit miktarı artıkça dünya atmosferinin ısındığını, bunun sonucunda iklim değişikliği olaylarını gözlemlediklerini söyledi.

Turan, “Atmosferin sıcaklığı her yıl bir miktar daha artıyor. Ve beklenen o ki eğer bunun karşısında bir önlem alınmazsa bir süre sonra bu geri dönülmez bir şekilde iklimin değişmesi söz konusu olacak. Bu da kuraklık, sel gibi büyük doğa olayları olarak karşımıza çıkacak. Dolayısıyla iklim değişikliğinin önüne geçilmesi gerekiyor. İklim değişikliğinin önüne geçmek için yapılması gereken en önemli şey fosil yakıtlarının kullanımından vazgeçmektir. Yani bizim artık odun yakmaktan, doğal gaz yakmaktan, kömür yakmaktan vazgeçmemiz gerekiyor. Alternatif enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi geliyor. Bizim ihtiyacımız olan enerjinin binlerce katını güneş enerjisi bize sağlıyor; her şeyimizi güneş enerjisinden sağlamamız mümkün” diye konuştu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir