Öldükten Sonra Mail, Sosyal Medya Hesaplarımız ve Verilerimiz Ne Olacak?

Bir noktadan sonra hayat ile bağlarımız koptuğunda acaba internet verilerimiz ve bazı hesaplarımız ne olacak diye düşündünüz mü?

0
314

Hepimizin mutlak suretle yaşayacağı tek gerçek olan ölüm gerçekten büyük bir psikolojik boşluğu sembolize ediyor. Fakat bir kişi öldükten sonra günümüz teknoloji çağında son derece karmaşık durumlar düşünmeye başlayabiliyoruz. Örneğin iris tarayıcı ya da parmak izi okuyucuyla açılan cihazlar sahibi öldükten sonra alternatif kilit metodu yoksa açılamıyor.

Aynı durum sosyal medya hesapları ve kişisel verilerimiz için geçerliliğini koruyor. Her ne kadar Facebook hesap varisi özelliği ile hesabımızı öldükten sonra bir anı hesabına dönüştürmeyi mümkün kılsa da verilerimiz gizli kalıyor. Yani ailemiz ya da başka bir üçüncü şahıs hiçbir şekilde bunlara erişemiyor.

Facebook ve Twitter benzer gizlilik ilkelerini yürürlüğe sokmuş durumda. Hiçbir şekilde ölmüş birinin hesap bilgileri ailesine ya da üçüncü şahıslara teslim edilmiyor. Ancak yetkilendirilmiş kişilerin başvurusuyla anı hesaba dönüştürülebiliyor.

Microsoft ise aralarında kişi listesi ve adres defteri gibi bilgilerin yer aldığı dokümanları birtakım belgeler gönderdiğinizde size veriyor. Fakat hesap erişimine izin vermiyor. Google otokontrol konusunda en iyi yöntemi tercih etmiş. Belirli bir süre inaktif olan hesaplardan daha önceden belirlenmiş adreslere farklı bilgiler gönderebiliyorsunuz. Bunun haricinde hesap erişimi talebiniz reddediliyor.

En katı kurallar ise Apple’da diyebiliriz. Zira mahkeme kararı olsa dahi hiçbir şekilde ürün şifresi, hesap kullanım bilgileri ya da lisanslı ürünler farklı bir kişiye sunulmuyor. Gizlilik ihlali gerekçesiyle bu bilgiler sizinle beraber son bulmuş oluyor.

Hemen hemen tüm teknoloji şirketleri öldükten sonra sosyal medya hesabım ne olacak sorusuna sizin gizliliğinizi koruyarak cevap veriyor. Yani insanlarla ne konuştuğunuzu, özel paylaşımlarınızı ve size ait olanı kimseyle paylaşmayarak özeliniz kılmayı sürdürüyorlar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir