Qualcomm’dan 7nm Atağı

Elektronik sistemlerin çalışabilmeleri için ihtiyaç duydukları başat faktör olan yongaları üreten firmalar, yeni nesil 7nm sürecine tek tek geçiş yapmak istiyor.

0
395

Yonga üretici devi olan Qualcomm, önümüzdeki üç sene içerisinde 7nm sürecini tamamlamak üzere olduğunu bildirdi. Firma, kamuoyuna yaptığı açıklama ile bir senelik süreçte gerekli hazırlıkları tamamlayarak çalışmalara başlayacak.

Son birkaç yıldır gündemde olan 7nm’ye geçiş süreci bir türlü gerçekleşememişti. Güncel olarak 10nm’de başarılı bir üretim süreci mümkünken, istenilen verimlerin yakalanamaması nedeniyle sürecin de hızlanması gerekiyor. Ancak 7nm üretiminde sadece silikonlar değil, aynı zamanda birçok farklı unsur da üretime dâhil olmak durumunda. Bundan dolayı geçiş süreci sürekli uzuyor.

Geçtiğimiz senelerde Samsung ve TSMC gibi dev teknoloji firmaları, önümüzdeki seneden itibaren 7nm sürecinin tamamlanacağını belirtseler de, bu öngörü gerçekten biraz uzak gibi duruyor. Ancak yine de Samsung, 2019 senesinden itibaren 8nm’lik sürece dâhil olacak. Öte yandan TSMC ise 2018 yılının sonuna doğru 7nm’ye geçmek istiyor.

Bu gelişmelere son olarak Qualcomm’dan da yeni bir adım geldi. Buna göre firma, 2019 senesiyle birlikte 7nm sürecine başlayacak ve pazardaki payını artıracak. Bilgisayar ve mobil telefonlar için de devrim niteliğinde olan bu karar doğrultusunda diğer firmaların da süreci hızlandırıp hızlandırmayacağı bilinmiyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir