SEM Nedir?

0
261

Arama motoru pazarlaması yani, SEM nedir diye baktığınızda karşınıza pek çok açıklama çıkacaktır. Bir tür dijital pazarlama yöntemi olan SEM arama motorlarında reklam vererek üst sıralara çıkmayı sağlar. Bu yolla reklam yapmak için görüntülü, metin ve buna benzer reklamlar kullanılır.

SEM nedir sorusuna yanıt olarak reklamlarla site görünürlüğünü artırmak yanıtı da verilir. Yapılan bu arama motoru reklamları satışları bir üst seviyeye çıkarmak, dönemsel ziyaretçi sayısı artırmak, geçici süreli pazarlama çalışmaları yapmak gibi amaçlarla kullanılır. Bu amaçlara ulaşmak için yapılan çalışmaların sonucunda ortaya çıkan SEM analiz eksik ve doğru yönleri en net şekilde ortaya koyacaktır.

Arama Motoru Reklamları 

Arama motoru reklamları kendi içerisinde çeşitli kategorilere ayrılarak yapılır. Buna göre tıklama odaklı kampanyalar, işlem başına maliyet odaklı kampanyalar ve yatırım getirisi odaklı kampanyalar olmak üzere üç tür SEM çalışmaları vardır. 

Tıklama odaklı kampanyalar genellikle dönüşümlerini izlemekte zorluk çeken işletmeler tarafından tercih edilir. Uygulanan bu yöntemde amaç reklam maliyetini minimum düzeyde tutarak sitenin ziyaretçi trafiğini mümkün olduğunca fazla hale getirmektir. Yapılan arama motoru reklamları ile trafik arttıkça bu ziyaretçiler düzenli müşteriye ya da ziyaretçiye dönüştürülebilir.

İşlem başına maliyet odaklı kampanyalarda ise karar alma sürecinde daha evvelden belirlenmiş olan ölçütler uygulanır. Dolayısıyla bu tarz arama motoru pazarlaması reklamları dönüşümlerini izleyebilen firmalar tarafından tercih edilir. Bu yöntemde işlem başına maliyet sürekli olarak optimize edilir.

Diğer kategoriler ile kıyaslandığında yatırım getirisi odaklı kampanyalar daha karışık bir yapıya sahiptir. Bu kampanya kapsamında hem dönüşümler izlenebilmeli hem de yeterli düzeyde tahmin modeli oluşturulabilmelidir. Arama motoru pazarlaması ile işletmenizin kârlılığı arttırmak için SEM SEO’dan destek alabilirsiniz: https://www.semseo.com.tr/hizmetlerimiz/arama-motoru-reklamciligi-sem

Google Reklam ve SEM Analiz 

SEM nedir diye merak ettiğinizde ya da Google reklam ve SEM analiz ile ilgili bilgi almak istediğinizde bunların hepsinin siteniz için avantajlı özellikler içerdiğini görebilirsiniz. Vereceğiniz Google reklam işletmeniz ve sunduğunuz hizmet ile alakalı olduğunda insanlar tarafından daha kolay tanınabilirsiniz. Aynı zamanda google reklam insanların ilgisini çekecek şekilde tasarlandığında günlük ziyaretçi trafiğiniz daha da artacaktır. Bunu görebilmek için SEM analiz yapmaya ihtiyacınız vardır. Yapacağınız tüm çalışmaların sonucunu görmenizi ve eksik varsa bunları öğrenmenizi sağlayan SEM analiz işletmeniz için gereklidir. SEM yani arama motoru pazarlaması çalışmalarında en etkili şekilde başarıya ulaşmak istiyorsanız SEM SEO’dan destek alabilirsiniz: https://www.semseo.com.tr/rehber/sem Böylece işletmeniz için yaptığınız planlara daha kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikSitemizde Kesintisiz Destek
Sonraki İçerikÜnlü Psikoterapist Lütfü Özdemir ile Sağlık Dolu Bir Söyleşi
Editör (info@teknocini.com)
Teknocini.com genel içerik editörü ve aynı zamanda genel yayın yönetmeni. Her türlü öneri, istek ve geri dönüşlerinizde hızlı iletişim için “vadi@teknocini.com” mail adresini kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir