Tesla’nın Güneş Panelli Çatı Kiremitleri Üretilmeye Başlandı

Örüldüğü evlerin enerji ihtiyacının büyük bölümünü karşılayacak olan güneş enerjili kiremitlerin üretimine başlandı.

0
900

Yaklaşık olarak bir yıl önce Tesla’nın güneş enerji paneli entegre edilmiş kiremitleri piyasaya süreceği belirtilmişti. Çıkışı bir süre ertelenen güneş enerjili kiremitlerin seri üretimine ancak başlanabildi.

Güneş enerjili kiremitler, bulunduğu evin elektrik ihtiyacının büyük bölümünü kendisi üretebilecek. ABD’de Mayıs 2017 tarihinde ön sipariş alımına başlayan Tesla, sipariş aldığı müşterilerinden 1000$ depozito bile almıştı. Ön sipariş alan müşterilerin evlerine normalde 2017 yaz aylarında montajların başlaması gerekiyordu ancak nedeni bilinmeyen bir sorundan dolayı bu kiremitlerin üretimi ertelenmek zorunda kalmıştı.

Reuters kaynaklı bilgilere göre Tesla, güneş panelli kiremitlerin üretimine Buffalo’da bulunan fabrikada başladı. Geçtiğimiz yıl ön sipariş veren müşterilerin evlerinde incelemelerin başladığı ve önümüzdeki aylarda evlerinin çatılarına bu kiremitlerin montajlanmaya başlanacağı belirtildi.

Tesla’nın geliştirdiği güneş panelli kiremitler, firmanın ev için geliştirdiği enerji üretecek batarya ile birlikte montajlanacak. Panelli kiremitlerin üreteceği elektriğin bu bataryada depolanarak gerektiğinde kullanılabilmesine olanak sağlanacak.

Standart bir kiremitli çatıdan ayırt edilemeyen güneş panel kiremitli çatıların normal çatılara göre daha ucuz olduğunu öne süren firma aynı zamanda bir çatının sadece %70 bölümünün enerji üreten kiremitlerle montajının yapılabileceğini belirtti.

Tesla’nın geliştirdiği güneş panelli kiremitler için ön sipariş açılan ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Ancak yakın gelecekte bu teknolojinin global olarak kullanımının yaygınlaşacağını düşünüyoruz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir