Türk Bilim İnsanları Tarafından Yeni Bir Gezegen Keşfedildi

Pek çok uzay merkezinin çalışmaları, bildiğiniz gibi gezegenlerin keşfinde büyük roller oynuyorlar; ancak son yıllarda göremediğimiz bir gelişmeye imza atarak Türk Bilim insanları da bir gezegen keşfetmeyi başardılar! İşte ayrıntılar.

0
328

NASA ve benzeri merkezlerin, seneler boyunca uzaya uydular gönderdiklerini ve keşif aracı olarak bunları kullandıklarını biliyoruz. Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz günlerde güneş sistemi dışında bir dizi gezegen daha bulunmuş ve hatta bunlarda su olabileceği dahi konuşulmuştu. TUBİTAK desteği ile çalışan Türk bilim insanları da, geçtiğimiz günlerde bu keşif dizisine adım attılar diyebiliriz. Türkiye’den Ankara ve Ege Üniversitesi’nde görev yapan bir dizi bilim insanı, güneş sistemimizden yaklaşık olarak 250 ışık yılı uzaklıkta bir gezegen keşfini yaptıklarını duyurdular.

Gezegenin Jupiter’e benzediğini ve coğrafi yapısının benzerliği açısından yaşamaya muhtemelen elverişli olmadığını belirten uzmanlar, bu gezegene “Türk” ya da “Atatürk” ismini vermeyi uygun görüyorlar. İlerleyen dönemde bu gezegene dair pek çok haberin geleceğini belirten kaşifler, ilk iş olarak dünyada ünlü Astronomy & Astrophysics dergisine bir makale göndermeyi de ihmal etmediler ve bu makale geçtiğimiz günlerde yayına alındı.

Amerika, Fransa, Rusya gibi ülkelerin keşfettiği gezegenlere diledikleri isimleri koyduklarını belirten uzmanlar, kendi gezegenlerine de; ülkemize yakışır bir isim vermeyi planlıyorlar.

Sizce, Atatürk ya da Türk ismi yeni keşfedilen mini gezegen için uygun mu?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir