VR Kullanımının Gözlere Etkisi Araştırma Konusu Oldu

0
413

VR gözlüğünün kullanımı ardından baş ağrısı ve gözlerde uyuşmaya rastlanması önceleri her insan için geçerli değil zannediliyordu. Araştırmalar ise gösteriyor ki gözlerimizin fiziksel anlamda gerçek dışı olan bir nesneye odaklanması ve derinlik eksikliğinden kaynaklanan genel bir ağrı oluşuyor. Vergence Accommodation ismi verilen bu durum gözün tek bir noktaya yakından odaklanması ve derinliğin olmamasından kaynaklanan kafa karışıklığı olarak özetleniyor.

Yani gözümüzün belli bir süre yakın bir nesneye odaklanması zaten başlı başına bunun bir sebebi olarak ortaya çıkıyor. Sonrasında ise VR gözlüğün göz ağrılarına sebep olmasına yönelik geliştirmeler 3D ekran alanında yapılan bir atılıma dönüşüyor. Illinois Üniversitesi kaynaklı proje ile üretilen bu özel ekranlar sayesinde VR gözlük kullanıldığında hiçbir şekilde gözlere karşı bir olumsuz detay yansımıyor.

Gözlerimizde Vergence Accommodation etkisini ortadan kaldıran bu özel camların teorik olarak mevcut görsellerde derinlik yaratmak için özel bir sistem kullandığını söyleyebiliriz. Baktığımız ekranda birbiriyle bağlantılı olan çok sayıda 2 boyutlu görselle derinlik oluşturulması göz odaklanmasında yaşanan kafa karışıklığını önlüyor. Yalnızca 1×2” boyutunda bir ekran olarak tasarlanan ürünün amacı ise tüm VR ve AR gözlükleri ile entegre olarak kullanıma sunulmasını kapsıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir