Yapay Zeka Teknolojisi Bir Çok İnsanı İşsiz Bırakabilir

0
382

Teknoloji devlerinin firmaları, otomotiv sektörü ve üretim alanında faaliyet gösteren büyük şirketler fabrikalarda robot ve otomatik sistemleri çoktan kullanmaya başladı. Bu aşamada bir kez yüksek ücret ödenen otonom sistemler uzun yıllar boyunca herhangi bir sosyal hak ya da maaş ödemesi olmadan çalışabiliyorlar. İş yükü ise iki katına çıkarken uzun vadede maliyet yarıdan aşağıya düşmüş oluyor.

Herhangi bir çıkarı olmayıp yalnızca araştırmalarla ön plana çıkan Sutton Trust şirketi ise yapay zeka ve robotların işsiz bırakacağı meslekler üzerine tez niteliğinde bir araştırma yayınladı.

İlk açıklanan veri muhasebe ve bilgi işlem gibi sektörlerin üzerine oldu. Araştırma sonucunda ilk etapta yalnızca İngiltere’de 350.000 muhasebeci işinden olacak. Çünkü onların yerine bordro işlemlerini yapacak, tüm hesapları hiçbir olumsuz etki olmadan yönetebilecek robotlar işe başlayacak.

Sektör bazında yelpazenin genişlemesi ise montaj, taşıma, üretim bandı ve birçok alana sıçrayacak. Bir yaratıcılığın olmadığı ve insan beynine ihtiyaç duyulmayan sektörlerin tamamı ise risk grubu altında yer alacak. Buna garson, resepsiyonist, kasiyer, nakliye, şoför gibi çok sayıda sektör dahil olacak. Hatta daha şimdiden insan olmayan otomatik kasalar marketlerde yer almaya başladı. Sürücüsüz araba sektörü ise taksiler ve otobüsler için güvenli ve hızlı taşımacılığın kaynağı olacak.

Paylaş
Önceki İçerikBMW ve Skype Ortaklığı Yeni Modellerde Karşımıza Çıkacak
Sonraki İçerikiOS 10.3.3 Güncellemesi Yayınlandı
Sinan ÖZDEMİR (sinanozdemir@teknocini.com)
Teknocini.com "Genel Teknoloji" alanında içerik editörü ve aynı zamanda gece vardiyası editörlüğü yapmaktadır. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için "sinanozdemir@teknocini.com" mail adresini kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir