Yerli Hız Sensörü Üretildi

Dünyada sadece Almanya’nın ürettiği tramvaylar için hız sensörü, yerli girişim ile 750 TL’ye üretildi.

0
343

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait tramvaylar için hız sensörleri üretimi başarıyla sonuçlandı. Tramvayların zorlu koşullarda çalışmalarından dolayı sık sık hız sensörlerinin arızalanması üzerine harekete geçen Samsun Hafif Raylı Sistem Anonim Şirketi, Almanya’dan dört bin lira mâliyet ile alınan sensörlerin yerli üretimine başladı.

Yerli Üretim Hız Sensörü

Konu hakkında açıklama yapan kurum müdürü Kadir Gürkan, sadece Almanya tarafından üretilip dört bin liraya satılan tramvay hız sensörünü, kırk beş günlük bir çalışma ile üretilebildiğini ifade etti. Sık sık arızalanan sensörlerin yüklü maliyetlerinden kurtulmak adına yapılan bu girişim, Türk mühendislerin başarılı çalışmaları nezdinde ortaya çıkmış oldu. Böylece kurum, Almanya’nın dört bin liraya sattığı sensörü, sadece yedi yüz elli liraya üretmiş oldu.

Kurum müdürü, her tramvayda on iki adet hız sensörünün bulunduğunu ve bu sayının filodaki tüm tramvaylarla birlikte yüksek bir rakama denk geldiğini belirterek, her seferinde arızalanan sensörlerin Almanya’dan ithal edildiğini belirtti. Bu gidişata dur demek adına başlatılan araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda başarıya ulaşan sensörler, ilk etapta elli adet üretildi.

Kadir Gürkan, üretilen hız sensörlerini iç pazarda talep dâhilinde çoğaltabileceklerini ve yedi yüz elli liradan satışa çıkaracaklarını ifade etti. Böylece başarılı bir girişim olarak Türkiye, Almanya’nın tekelindeki hız sensöründen kurtulmuş oldu.

Paylaş
Önceki İçerikRusya’dan Uzaya Beş Yıldızlı Otel
Sonraki İçerikBakterileri Görüntüleyen Cihaz İcad Edildi
Mahmut DEMİR (mahmutdemir@teknocini.com)
Teknocini.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mahmutdemir@teknocini.com mail adresini kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir