Yüzde Yüz Yerli Rüzgar Gülü Çalışmaya Başladı

Türkiye, teknolojiye gün geçtikçe daha da yaklaşan ve teknolojik gelişmelere sıklıkla önem veren bir ülke olarak biliniyor. Son olarak, %100 yerli malı titriyle imal edilen rüzgar gülleri, Bursa’da yerini aldı. İşte detaylar.

0
415

Türk Northel adlı firma tarafından üretilen rüzgar gülleri, %100 yerli malı olarak imal edildi ve Bursa rüzgar enerjisi santrali üzerine geçtiğimiz günlerde kuruldu. Bununla birlikte uzun süredir belirlenen bir çalışmanın da sonuna gelindi, artık Bursa daha inovatif ve yenilikçi çalışmaları ile ilerleyen senelerde karşımıza çıkabilir gibi duruyor. Bunu yapması pek uzun süre alan ve nihayetinde hem TSE, hem de uluslararası değerlendirme kuruluşlarınca patentini alabilen üreticiler, ilerleyen yıllarda başka şehirlerde de rüzgar güllerinin görünebileceğini belirtiyorlar. Elbette, bunun için uygun koşullar ve iklimin gerekliliği şart.

Açılışı yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Aktepe, konuşmasında Bursa’nın gelecekte daha iyi ve başarılı projelerle karşımızda olabileceğinin sinyallerini verdi. Yenilenebilir enerji konusuna önem verdiklerini belirten Aktepe’nin konuşmasının satır başlarında, Hidroelektrik enerjisi de gündemdeydi. Katkıda bulunanların örnek olabilmesini temenni eden ve böyle çalışmaları sıklıkla görmemiz gerektiğini belirten Aktepe’ye bizler de katılıyoruz.

Dökümü, malzemeleri ve mühendisliği %100 Türk olan rüzgar güllerinin Türk sanayisini hareketlendirebileceği de konuşuluyor. İlerleyen yıllarda, yapılan yeni gelişmeleri ve inovatif çalışmaları hep birlikte göreceğiz ancak o zamana kadar, rüzgar gülleri hakkında düşünceleriniz neler?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir