2017’de Yaklaşık 20 Milyon Mac Bilgisayar Satıldı!

Apple, 2017 yılında 20 milyon Mac satarak önemli bir satış başarısı gösterdi.

0
2154

Apple’dan alışılmış bir başarı tablosu daha! Analiz şirketleri tarafından yayınlanan raporlara göre Apple 2017 yılında 20 milyon Mac bilgisayar satmayı başardı! Bu başarı Apple’a PC sevkiyatı alanında dünya dördüncülüğü getirdi. Apple böylece satış grafiğini biraz daha yükseltmeyi başarmış görünüyor.

Dünyanın önde gelen analiz şirketleri arasında yer alan IDC ve Gartner tarafından yayınlanan raporlara göre şirket 2017 yılında bir satış rekoru kırdı. Apple yazılımı olan macOS işletim sisteminin diğer işletim sistemlerine oranla daha yaygın olduğunu söylemek zor olsa da söz konusu cihaz olduğunda Apple rakiplerini her zaman geride bırakmayı başarıyor. 2017 yılında gerçekleşen bilgisayar satışları verilerine göre sıralama şu şekilde:

  1. %22.7’lik pay ile HP
  2. %21.1’lik pay ile Lenovo
  3. %16.1 pay ile Dell
  4. %7.6’lık pay ile Apple

Apple ürünlerinin sıralamadaki diğer bilgisayar üreticilerine göre daha yüksek fiyatlar üzerinden satıldığı da düşünülürse ortada ilginç bir tablonun olduğundan bahsetmek söz konusu. Bu sonuçların ardından Apple’ın 2016’ya oranla %5.9’luk bir büyüme oranı yakaladığını söylemek mümkün.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir