Akbelen için mahkeme kararını verdi

0
258

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de yaklaşık bir buçuk aydır Akbelen ormanlarında nöbet tutan köylü ve çevrecilere müjdeli haber bu sabah geldi. Muğla 1. ve 3. İdare Mahkemeleri, açılan iki davada da yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de yaklaşık bir buçuk aydır 700 hektarlık Akbelen ormanlarının kesimini engelleyen ve önceki gece yarısı jandarmanın müdahalesi ile nöbet alanından uzaklaştırılan köylüler ve çevreciler bölgedeki bekleyişlerini sürdürürken açılan iki davada müjdeli haber geldi.

AĞAÇLARIN KESİMİ DURDURULDU

İkizköylülerin ve çevrecilerin avukatı İsmail Hakkı Tanal Sözcü’ye yaptığı açıklamada “Biz Muğla Valiliği’nin aldığı sakamla kararının sonrasında ve öncesinde iki ayrı dava açmıştık. Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde orman kesiminin durdurulması ile ilgili olarak. Çünkü Limak şirketi orman yangınlarına getirdiği işçileri kandırarak yangın buraya gelecek bu nedenle ağaçları kesin talimatı üzerine yüzün üzerinde çam ağacı kesilmiş ve köylülerin müdahalesi ile durdurulmuştu. Mahkeme burada ağaçların kesimini ve açık maden işletme izni ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi” diye konuştu

ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARIDA İPTAL EDİLDİ

Şirketin maden alanında kömür alanının genişletilmesini sağlamak için gerekli ruhsatın verilmesi ile ilgili Muğla Valiliği’nin verdiği “ÇED Gerekli Değildir” kararının 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini belirten avukat İsmail Hakkı Tanal “Burada da yürütmeyi durdurma kararı verildi. Her iki yürütmeyi durdurma kararının verilmesinden sonra bilirkişiler bölgede gerekli incelemeleri yapacak, raporlar hazırlanacak ve ilgili mahkemelere sunulacak. Bu nedenle bu süreçte en az 6-8 ay süreceği için bir kesim işlemi yapılmayacak. Ancak şirketin verilen bu iki yürütmeyi durdurma kararına bir hafta içerisinde itiraz etme hakkı var, bizim de yine buna itiraz hakkımız var. Bu nedenle Akbelen’deki nöbete devam edeceğiz ve her an her şey olabilir nedeniyle tetikte olacağız” dedi.

İkizköy Çevre Komitesi bugün saat 13.00’de düzenleyeceği basın toplantısı ile verilen iki yürütmeyi durdurma kararının ardından izlenecek yol ile ilgili bilgi verecek.

SANTRALERLER 40 YILDIR HAYATIMIZI CEHENNEME ÇEVİRDİ

İkizköy Çevre Komitesi ve KARDOK (Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği) tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklama öncesi alanda toplanan yaklaşık 150 köylü ve çevreci ellerinde Karar Çıktı Dur Artık Limak, Akbeleni Vermeyeceğiz, Kömürsüz Muğla İçin, Doğanın Maliyeti Sıfır Değildir, Ağaç Katili Limak ve Direnipduruz pankartları açtı.

Köylülerin basın açıklamasına CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, Muğla CHP Milletvekili Mürsel Alban, CHP’li İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, KARDOK Başkanı Hasan Yorulmaz, Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun ile Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa’dan gelen çevre örgütleride destek verdi.

İkizköyde yaşayan ve İkizköy Çevre Komitesi adına açıklama yapan Esra Işık  şunları söyledi:

* 40 yıldır hayatımızı cehenneme çeviren Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile kömür madeni ocaklarının sahibi, Limak – İçtaç ortaklığındaki YK Enerji, biz İkizköylülerin yaşam kaynağı olan Akbelen Ormanı’nı kömür ocağına dönüştürmeye ve çıkartılacak kömürün santrale taşınması için bir konveyör bant inşasına kalkıştı.

* Bir yandan da her iki termik santralde devam eden rehabilitasyon çalışmaları ile santrallerin ömrünü bir 25 yıl daha uzatmaya çalışıyorlar. Bu bölgeyi daha da yaşanmaz hale getirecek bu projeler Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)’den muaf tutuldu. Köylülerimiz Mehmet Oğultürk, Halil İbrahim Demir ve Celal Çoban Muğla Valiliğine başvurarak ÇED süreci işletilmesini istediler.

* Valilik, santral ve madenlerin ÇED Yönetmeliği’nden önceki tarihte işletmeye alınmasından ötürü ÇED’den muaf olduklarını bildirdi. Bu muafiyetin iptali için Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde dava açtık.  Bu davanın görüldüğü sırada, Akbelen Ormanı için kesim kararı çıktığı bilgisine ulaştık.

* Birkaç aylık yoğun uğraşlar üzerine, kesime yol açacak olan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 28.11.2020 tarihli yazısıyla maden açık işletme izni verildiğini öğrendik. Bu iznin iptali için de Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde köyümüzün derneği KARDOK olarak dava açtık.Her iki dava dosyasından davaların başından bu yana yürütmeyi durdurma talebinde bulunduk.

* Yürütmeyi Durdurma  kararı, mahkemece mahallinde yapılacak keşif ve bilirkişi incelemesi sonuna bırakılmıştı. Ancak bilirkişi seçimindeki yanlışlık ve eksiklikler nedeniyle bir türlü  keşif yapılamadı. Yürütmeyi durdurma kararının verilmemesini fırsat bilen Orman İşletmesi 17 Temmuz’da 30 kadar kızılçam ağacımızı katletti.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir