Teknoloji

AMD kullanıcıları isyanda

AMD, hız aşırtma (overclock) işlemi yapan kullanıcılara işlemcinin garanti dışı kalacağını belirten onay butonu gösteriyor. Bazı kullanıcılar, Ryzen işlemcilerin kendi kendine hız aşırtma işlemi gerçekleştirdiğini bildirdi. Yapılan çalışma neticesinde, bu..

AMD kullanıcıları isyanda

AMD, hız aşırtma (overclock) işlemi yapan kullanıcılara işlemcinin garanti dışı kalacağını belirten onay butonu gösteriyor. Bazı kullanıcılar, Ryzen işlemcilerin kendi kendine hız aşırtma işlemi gerçekleştirdiğini bildirdi. Yapılan çalışma neticesinde, bu sorundan Radeon ekran kartlarının da etkilendiği tespit edildi.

AMD, geçtiğimiz günlerde Adrenalin yazılımının 22.4.1 sürümünü yayınladı. Yeni sürümde hata iyileştirmeleri ve Unreal Engine 5.0 desteği gibi başlıkların yer alıyor. Listede yer alan açıklamalar arasında henüz çözüme kavuşmayan “Ryzen CPU Hız Aşırtma ayarları, sıfırlandıktan veya Radeon Performance Tuning Options’dan bir profil içe aktarıldıktan sonra değişebilir.” ifadesi dikkat çekiyor.

AMD, geçen yıl kullanıcılara işlemci ve ekran kartlarına aynı arayüzden hız aşırtma imkanı sunan Ryzen Master modülü eklemişti. Adrenalin grafik sürücülerine eklenen modülü inceleyen yetkililer, modülde herhangi bir sorun tespit edilmediğini duyurdu.

Kontrolsüz hız aşırtma işlemi, aşırı ısınma ve sistemin kararsız çalışması gibi sorunlara neden olabiliyor. Voltaj dengesi ayarlanamadığında kullanıcıların Windows işletim sisteminde Mavi Ekran hatası alma ihtimali de bir hayli artıyor.

AMD, sorunu araştırdıklarını ve en kısa sürede yeni yama yayınlanacağını açıkladı. AMD kullanıcıları ise Adrenalin grafik sürücüsünden Ryzen Master’ı silmek için Radeon Software Slimmer’ı kullanarak soruna kendi geçici çözümlerini oluşturdular.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL