Genel

Amerika’dan İsrail yapımı casus yazılım için yaptırım kararı

Geçtiğimiz aylarda dünya basınında geniş yankı bulan İsrail yapımı casus yazılım Pegasus için ABD’den yaptırım kararı geldi. ABD, Pegasus isimli casus yazılım üreticisi NSO Group için “kara liste” kararı aldı…

Amerika’dan İsrail yapımı casus yazılım için yaptırım kararı

Geçtiğimiz aylarda dünya basınında geniş yankı bulan İsrail yapımı casus yazılım Pegasus için ABD’den yaptırım kararı geldi. ABD, Pegasus isimli casus yazılım üreticisi NSO Group için “kara liste” kararı aldı.

Ticaret Bakanlığı, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Pegasus casus yazılım üreticisi NSO ve yine İsrail merkezli Candiru’yu yabancı hükümetlere casus yazılım geliştirip tedarik ettiklerini kanıtlara dayandırarak iki şirketi de kara listeye aldı. Bakanlık, hükümetlerin bu tip araçları hükümet yetkililerini, gazetecileri, iş adamlarını, aktivistleri, akademisyenleri ve elçilik çalışanlarını kötü niyetli bir şekilde hedef almak için kullandığını söyledi.

“KARARIN GERİ ALINMASINI SAVUNACAĞIZ”

NSO Group, kararın ardından yaptığı açıklamada, “NSO Group olarak teknolojilerimizin terör ve suçu önleyerek ABD ulusal güvenlik çıkarlarını ve politikalarını desteklediği göz önüne alındığında bu karardan dehşete düştüğümüzü ve bu nedenle kararın geri alınmasını savunacağımızı söylemeliyiz” dedi.

Bloomberg’in haberine göre; ABD, NSO Group ile birlikte Rusya’dan Positive Technologies’i ve Singapur’dan Bilgisayar Güvenliği Girişimi Pte’yi de dünya çapındaki kişi ve kuruluşların mahremiyetini ve güvenliğini tehdit ettiğini tespit ettiği için kara listeye aldı.

Positive Technologies, daha önce Rus istihbarat servislerine yardım ettiği iddiasıyla Biden yönetimi tarafından nisan ayında yaptırıma tabi tutulmuştu. MIT Technology Review’daki bir rapora göre; Positive Technologies, Rus casusları tarafından kullanılmak üzere bilgisayar korsanlığı araçları yapıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL