Güncel

Android TV önemli bir dönüm noktasına ulaştı

Google’ın Android TV platformu, bazı televizyonlarda önyüklü olarak geliyorken; Xiaomi TV Stick gibi cihazlar aracılığıyla da kullanılabiliyor. Son olarak Android 12 sürümüyle güncellenen ve yıl sonuna doğru Android 13 sürümü..

Android TV önemli bir dönüm noktasına ulaştı

Google’ın Android TV platformu, bazı televizyonlarda önyüklü olarak geliyorken; Xiaomi TV Stick gibi cihazlar aracılığıyla da kullanılabiliyor. Son olarak Android 12 sürümüyle güncellenen ve yıl sonuna doğru Android 13 sürümü çıkması planlanan işletim sistemiyle ilgili son veriler açıklandı.

Google, Android TV’nin aylık 110 milyondan fazla cihazda çalıştığını da duyurdu. Buna ek olarak, işletim sistemini dünyanın en büyük 10 akıllı TV üreticisinden 7’sinin kullandığının altını çizen teknoloji devi, şu anda 170’i Pay TV olmak üzere dünya çapında 300’den fazla ortağı olduğunun altını çizdi.

Netflix, VLC, YouTube, Amazon Prime Video, Spotify dahil olmak üzere, Android telefonda çalışan popüler uygulamaların tamamı Android TV’de kullanılabiliyor. Google Play Store aracılığıyla akıllı televizyonun ekranıyla ve donanımıyla uyumlu olacak şekilde geliştirilen uygulamalara erişebiliyorsunuz.

Hatırlatmak gerekirse Google, Android TV 12 ile kullanıcı arayüzüne 4K desteği, mikrofon ve kamera göstergesi gibi önemli yenilikler getirmişti. Bununla birlikte TV 13 sürümünde verimliliğe odaklanan şirket, pil tüketimini düşürmek amacıyla geliştirdiği yeni bir düşük güç bekleme modunu kullanıma sunacak.

Özellik sayesinde kullanıcılar, ihtiyaç duyulmadığında bildirim gelmesini engelleyebilecekler. Böylelikle uygulamalar arka planda işlem yapamadığı için televizyonun güç tüketimi de azalacak. Ayrıca Android TV 13, Resim içinde Resim (PiP) modu açıkken aynı anda iki pencerenin yan yana yerleştirilebilmesine de izin verecek.

Google, yeni Android sürümünü telefonlar için yayınladıktan bir veya iki ay sonra televizyonlara getiriyor. Bu stratejisini devam ettirirse, Android 13 yayınlandıktan birkaç ay sonra akıllı televizyon kullanıcıları Android TV 13’e kavuşacaklar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL