Genel

Bakan Kurum ve Pakdemirli’den flamingo ölümlerine ilişkin açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli denize müsilajın temizlenmesi için midye bıraktı. Programda Bakan Kurum ve Bakan Pakdemirli Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümleriyle ilgili açıklama..

Bakan Kurum ve Pakdemirli’den flamingo ölümlerine ilişkin açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli denize müsilajın temizlenmesi için midye bıraktı. Programda Bakan Kurum ve Bakan Pakdemirli Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümleriyle ilgili açıklama yaptı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yenikapı İskelesi’nde denize levrek ve kalkan balığı bıraktı.

Ardından bakanlar Kurum ve Pakdemirli, Yenikapı’dan tekne ile denize açılarak, “Marmara Denizi Eylem Planı İstanbul Yapay Resif Projesi 2. Etap Resif Atımı” kapsamında Sarayburnu açıklarında denize midye bıraktı. Kurum ve Pakdemirli dalgıç kıyafeti giydikten sonra denize dalarak, denizleri kirleten ve balıkçıların ‘Hayalet ağ’ diye adlandırdığı dipteki ağları çıkardı.

“MARMARA’MIZ BUGÜN, 1 AY ÖNCESİNDEN DAHA TEMİZ HALDE” 

Teknede açıklama yapan Bakan Kurum, “Deniz temiz seferberliği kapsamında başlattığımız, 8 Haziran’da müsilaj 11 bin hektarken, yaptığımız çalışmalar neticesinde Marmara Denizi’nde müsilajı yok denecek seviyeye ulaştı. Bu yıl beklentimiz, yeni bir müsilaj oluşumunu beklemiyoruz. Yapılan ön çalışmalarla bunu öngörüyoruz. Başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere çevre, doğa koruma hassasiyeti gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. Marmara’mız bugün, 1 ay öncesinden daha temiz halde. Aynı zamanda alt çalışma grupları yoğun bir şekilde çalışıyor, arıtma tesislerine yönelik anlık izleme programını ise yıl sonuna kadar tamamlayacağız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL