Genel

Bilgisayarda TL ve Sonsuzluk İşareti Yapılışı

Bilim, sanat, teknoloji ve gündelik yaşantı da sıkça kullanılan bazı semboller bulunmaktadır. Bu sembollerin dijital ortama aktarımı sırasında yazılım desteği alınıyor. Kullanıcılar klavye üzerindeki tuşlardan bu sembolleri yapabilir. Ancak tüm..

Bilgisayarda TL ve Sonsuzluk İşareti Yapılışı

Bilim, sanat, teknoloji ve gündelik yaşantı da sıkça kullanılan bazı semboller bulunmaktadır. Bu sembollerin dijital ortama aktarımı sırasında yazılım desteği alınıyor. Kullanıcılar klavye üzerindeki tuşlardan bu sembolleri yapabilir. Ancak tüm semboller için klavyede fiziksel alan yeterliliği bulunmaz. Bu yüzden de özel tuş kombinasyonları atanır. Bu sembollerden birisi de sonsuzluk işareti sembolüdür. Kullanıcılar özel tuş kombinasyonu ile bu işareti yazabilmektedir.

Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Dijital ortamda bir şeyin veya birisinin sonsuzluğunu, ölümsüzlüğünü temsil etmesi amacı ile kullanılan sonsuzluk işareti kolayca yapılabilmektedir. Bilgisayar klavyesinde atanmış olan tuş kombinasyonu ile kolayca yapılabilir. Ancak öncelikle “Karakter Eşlem” yapılması gerekliliği bulunmaktadır. Daha sonra klavyede “Alt+8734” tuş kombinasyonu tuşlanmalıdır. Eğer bu şekilde olmaz ise kullanıcıların “Alt+256” tuş kombinasyonunu kullanmaları gerekmektedir.

TL İşareti Nasıl Yapılır?

2012 yılında tasarlanan ve dijital ortama aktarılan TL işareti de bilgisayar klavyelerinde tuş kombinasyonu ile yapılabilmektedir. Uluslararası kapsamda tüm ülke para birimleri için olan para işareti Türk Lirası içinde getirilmiştir. Bu kapsamda da internette ve bilgisayarda Türk Lirası veya TL yerine bu işaret kullanılabilmektedir. Bunun için klavyede atanan “AltGr+T” tuş kombinasyonu kullanılmalıdır. Alternatif olarak “Ctrl+Alt+T” tuş kombinasyonu da kullanılabilir.

TL İşareti Güncelleme Paketi

Yeni geliştirilmiş bir sembol olması nedeni ile program yazılımlarının bilgisayarda bu sembolü algılayabilmesi için mutlaka güncelleme paketi yüklenmiş olmalıdır. Resmi olarak yayınlanan paket, tüm kullanıcılar tarafından kolayca indirilebiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL