Genel

Bilim insanlarından sıra dışı icat: İnsan vücuduyla cihazları şarj ediyorlar

California Üniversitesi’nden araştırmacılar, uykudan önce takılan ve çoğu cihazı şarj etmek için yeterli güç üretecek, giyilebilir şeritler yaptılar. Yeni icat; insanları, uyurken pilleri şarj edebilecek birer güç kaynağına dönüştürüyor. California..

Bilim insanlarından sıra dışı icat: İnsan vücuduyla cihazları şarj ediyorlar

California Üniversitesi’nden araştırmacılar, uykudan önce takılan ve çoğu cihazı şarj etmek için yeterli güç üretecek, giyilebilir şeritler yaptılar. Yeni icat; insanları, uyurken pilleri şarj edebilecek birer güç kaynağına dönüştürüyor.

California San Diego Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sadece on saatlik bir uykuda bile bir saati, 24 saat çalıştırmaya yetecek kadar güç üretildiğini iddia ediyor.

Şu anda piyasada bulunan ve güç üreten giyilebilir cihazların çoğu, kullanıcıların yoğun egzersiz yapmasını, güneş ışığı veya büyük sıcaklık değişiklikleri gibi dış kaynaklara bağımlı bir şekilde çalışıyor. Ancak araştırmacılar, kullanıcı tamamen hareketsiz oturduğunda bile güç üreten yepyeni bir enerji formu icat ettiler.

HİÇBİR ŞEY YAPMADAN ENERJİ ÜRETEBİLİRSİNİZ

Bilim insanlarının icat ettiği esnek şeritler, parmakları yapışkan bir sıva gibi sarıyor ve kullanıcı aşağı bastırdığında veya terlemeye başladığında az miktarda elektrik üretiyor.
Araştırmanın yazarlarından doktora öğrencisi Lu Yin şunları söyledi: “Diğer terle çalışan giyilebilir cihazların aksine, bu icatta egzersiz gerekmiyor. Bu çalışma, giyilebilir cihazları sıradan insanlar için daha pratik, kullanışlı ve erişilebilir hale getirmek adına atılan bir adım.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL