Bill Gates, Jeffrey Epstein’la Nobel Barış Ödülü almasına yardım etmesi için dostluk kurdu

0
1103Bu kez Bill Gates’in Bill Clinton’dan Donald Trump’a ABD başkanlarıyla, Britanya’da kraliyet ailesi üyeleri ve eski Başbakan Tony Blair’le ve Rupert Murdoch, Michael Bloomberg, Richard Branson gibi en zengin işadamlarıyla yakın arkadaş olan Jeffrey Epstein’ın nüfuzundan yararlanmaya çalıştığı iddia edildi. 

Daha önce iki kaynağa dayanarak Epstein ile Gates’in ilkinin Manhattan’daki saray yavrusunda 2011-14 döneminde onlarca kez buluştuğunu aktarmış olan Daily Beast, ardından Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın eski bir çalışanının anlatımını paylaştı. Buna göre Gates’in 2011 yılında daha önce pedofil faaliyetlerden mahkum olduğu bilinmesine rağmen Epstein’la yakınlık kurması karşısında alarma geçen vakfın PR ekibi, müdahale girişiminde bulundu, ancak ‘bu dostluğun Gates’in Nobel Barış Ödülü almak için bir manevrası olduğu’ yanıtını aldı.

Nobel’i veren ülke olan Norveç’in ekonomi gazetesi Dagens Næringsliv’e göre Gates Epstein’ın çocuklarla seks partilerine konu olan evinde kalmanın yanısıra onun Mart 2013’te Avrupa’ya yaptığı seyahate de katıldı. İkili, Nobel Barış Ödülü’nü veren komisyona başlık eden Thorbjorn Jagland’ı Strasbourg’daki evinde ziyaret etti ve o dönemde ödülün Gates’e verilmesi gündeme geldi. Jagland gazeyete gönderdiği e-postada ziyareti teyit etti.

Diğer yandan Daily Beast’e konuşan eski vakıf çalışanı, tüm ekibin patronun Epstein ile ilişkisiyle vakfın itibarı için potansiyel risk oluşturduğu korkusunu taşıdığını belirtti.


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir