Genel

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASI NEDİR?

Çekişmeli boşanma davası nedir? Çekişmeli boşanma davası, bir boşanma davasında tarafların boşanma, velayet, nafaka veya tazminat gibi konularda anlaşmaya varamaması ve bu konularda bir tarafın talebinin diğer tarafça kabul edilmediği aile hukuku davalarıdır…

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASI NEDİR?

Çekişmeli boşanma davası nedir? Çekişmeli boşanma davası, bir boşanma davasında tarafların boşanma, velayet, nafaka veya tazminat gibi konularda anlaşmaya varamaması ve bu konularda bir tarafın talebinin diğer tarafça kabul edilmediği aile hukuku davalarıdır. Eğer taraflardan biri boşanmayı istiyor fakat diğer taraf boşanmak istemiyorsa, çocuk ya da çocukların velayetini her iki taraf da istiyorsa ya da tazminat veya nafakanın ödenip ödenmemesi konusunda veya miktarı konusunda bir ortak nokta yoksa çekişmeli bir boşanma davası söz konusu olur.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Olur?

Çekişmeli boşanma davasında karşılıklı mutabakat ve anlaşma söz konusu olmadığından, eşlerden biri tarafından çekişmeli boşanma davası açılabilir. Çekişmeli boşanma davaları, boşanma sebepleri ispatla yükümlü olunan davalardır. İddiaların ispatlanması amacıyla delillerin sunulması ve tanıkların bildirilmesi ve bunların değerlendirilmesi oldukça fazla zaman aldığından bu tarz davalar çok uzun süren davalardır.

Çekişmeli Boşanma Davaları Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanma davası, boşanmak isteyen taraflardan biri tarafından yetkili mahkemeye verilecek boşanma dilekçesi ve dilekçenin ekinde bulunan deliller ile birlikte sağlam bir dosya haline getirilerek açılır. Bu tarz boşanma davalarında sıkı usül kuralları uygulandığından davanın uzman bir aile avukatı tarafından açılarak yürütülmesi ve herhangi bir hak kaybı yaşanmaması dava açısından çok önemlidir. Ayrıca çekişmeli boşanma davalarında boşanma dilekçeleri dava izlenecek taktiğe göre ve birtakım hususları içerdiğinden mutlaka bir aile ve boşanma avukatı tarafından hazırlanmalıdır.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer? Çekişmeli boşanma davası nerede açıldığına, boşanma sebebine ve dosya içerisinde bulunan delillere göre değişmektedir. Davanın görüleceği yerler eğer büyük şehirler ise mahkemelerin yoğunluğu genelde daha fazla olduğundan bu tür kalabalık büyük şehirlerde duruşmalar daha uzun olmaktadır bu nedenden dolayı da dava süreçleri uzamaktadır. Küçük şehirlerde büyük şehirlerin aksine fazla yoğun olunmadığından dolayı daha kısa sürebilmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında, her davada olmasa bile bazı davalarda keşif veya bilirkişi incelemesi gerekebilmektedir. Bu sebepten dolayı boşanma davası için boşanmanın sebebi, dosyanın özellikleri, delil durumu gibi faktörler çekişmeli boşanma davalarının ne kadar uzun süreceğini etkilemektedir.

Boşanma Avukatı:Av.Gülay Aksoy

gulayaksoy.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL