Çin’de 16.359 Otobüs Artık Elektrikle Çalışacak!

Çin tarafından gerçekleştirilen 490 milyon dolarlık proje, insanlık için gerçekten umut verici!

0
423

Yenilenemeyen enerjilerden yenilenebilir enerjilere dönüş hızlı bir şekilde devam ediyor. Dünya bu değişime yavaş yavaş ayak uyduruyor. Elektrikli otomobiller bu duruma ilk teşkil eden örnekler arasındaki yerini geçtiğimiz yıllarda aldı. Ancak bu insanlığın geleceği için yine de yeterli olmayabilir.

Her yıl dünyadaki petrol ve doğalgaz rezervlerine ilişkin haberlere rastlamak mümkün. Uzak olmayan bir gelecekte doğalgaz ve petrol rezervlerinin tamamen bitebileceği konuşuluyor. Bu konuda çeşitli bilgilendirmelerde bulunan sivil toplum örgütleri tarafından yapılan çalışmalar, elektrikli araçları kullanmamız yönünde telkinler içeriyor. Çin, bu konuya en çok eğilim gösteren ülkeler arasında yer alıyor.

Doğalgaz ve petrol vb. yenilenemez enerji kaynaklarını daha tasarruflu, kısıtlı bir şekilde kullanarak bir an önce elektrik enerjisine geçiş yapmak, son zamanların en trend başlıklarından biri. Çin’in Shenzen şehrinde 16.359 otobüsün bundan sonra mazot yerine elektrik kullanacağı açıklandı. Bu dönüşüm insanlık adına gerçekten umut verici!

Shenzen şehrindeki bu dönüşümle birlikte şehre 510 şarj istasyonu ve 8 bin şarj direği  inşa edildi. Ayrıca bu programı hayata geçirebilmek için tam 490 milyon dolar harcandı. Bu gerçekten devasa bir bütçe! Fakat ilerleyen yıllarda son derece isabetli bir yatırım olduğu daha da açık bir hale gelecek.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir