Güncel Teknoloji

Evden çalışanlar dikkat

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. Bu dönemde hayatımıza giren evden çalışma ve uzaktan eğitim gibi kolaylıklar yakı zamanda ortadan kaybolacak gibi durmuyor. Kısıtlamaların hafiflemesine rağmen birçok..

Evden çalışanlar dikkat

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. Bu dönemde hayatımıza giren evden çalışma ve uzaktan eğitim gibi kolaylıklar yakı zamanda ortadan kaybolacak gibi durmuyor. Kısıtlamaların hafiflemesine rağmen birçok kişi ofislere dönmek istemiyor.

Evden çalışırken güvende olmak ve cihazlarınızı siber saldırılara korumak için başvurabileceğiniz birkaç yöntem var. Biz de bunlardan bazılarını sizler için bir araya getirdik.

ExpressVPN’e göre, VPN, cihazınız ve internet arasındaki güvenli bir tüneldir. VPN programları,
bilgisayarınız ve internet arasında bir güvenlik duvarı gibi çalışarak gerçek konumunuzun ortaya
çıkmasını engellerken online iletişiminizi şifreler.

VPN ne işe yarar
Uzaktan çalışırken, VPN ile hem kişisel verilerinizi hem de ticari verilerinizi içeren online iletişimlerinizi şifreleyebilirsiniz. Şirket cihazınızda kurumsal VPN kullanıyor bile olabilirsiniz. Kurumsal VPN, uzaktan çalışanların, dünyanın herhangi bir yerinden fiziksel olarak ofisteymiş gibi ofis ağına bağlanmasını sağlar.

Kişisel VPN programları kullanarak online iletişimlerinizin üçüncü herhangi bir parti tarafından görülmesini engellersiniz. Havaalanı, kafe, alışveriş merkezi veya park gibi açık alanlarda sunulan şifresiz ve ortak Wi-Fi ağlara bağlandığınızda online aktiviteleriniz ağ operatörleri tarafından görülür.

Ağ operatörleri haricinde, siber saldırganlarda zorlanmadan online aktivitelerinizi görebilir. Gönderdiğiniz mesajlar, aldığınız email içerikleri siber saldırganlar tarafından okunabilir veya değiştirilebilir. Home-office çalışırken her zaman evden çalışmak zorunda değilsiniz. Kafe gibi yerlerdeki ortak ağlara VPN ile bağlanarak cihazınızın online veri trafiğini tamamen şifreleyebilirsiniz.

Evden çalışırken ofiste sunulan siber güvenlik tedbirlerine aynı derecede sahip olmayabilirsiniz. Tıkladığınız bir linkten veya indirdiğiniz bir programdan cihazınıza zararlı yazılım indirebilirsiniz. Antivirüs, anti-fidye gibi güvenlik yazılımlarını edinerek aşağıdaki zararlı yazılım çeşitlerine karşı cihazlarınızı koruyabilirsiniz. Peki bu zararlı yazılımlar neler?

Virüsler
Virüsler, cihaz kullanıcısı tarafından cihaza indirilen uygulama veya program içine yerleştirilir. Virüsler uygulamalarınızı ele geçirebilir, kişiler listenize virüslü dosyalar yollayabilir, verilerinizi çalabilir.

Solucanlar (worm)
Virüslere benzer olan solucan yazılımı kendini herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan kopyalar. Solucan yazılımının bir program veya uygulamaya yerleştirilmesine gerek yoktur, uygulama veya programın güvenlik açığına sahip olması solucanın yerleşmesi için yeterli olacaktır. Solucanlar, dosyaları silebilir veya değiştirebilir, verilerinizi çalabilir, siber saldırganların cihazı ele geçirmesi için açık oluşturabilir.

Trojan (Truva Atı)
Adından da anlaşılabileceği gibi, Trojan, uygulama, yazılım veya dosya gibi gözüken zararlı bir yazılımdır. Trojan en sık email dosya ekler, web siteler veya anlık mesajlar üzerinden yayılır. Aktive olması için virüsler gibi kullanıcının eylemi gerekir. Verilerinizi silebilir, değiştireb Lir veya çalabilir. Kullanıcı aktivitelerini izleyebilir. Ağlara ulaşabilir.

Ransomware (Fidye Yazılımı)
Fidye yazılımları, cihazı veya cihazdaki dosyaları şifreleyerek kullanıcıdan fidye talep eden zararlı bir yazılımdır. Fidye yazılımı, genellikle phishing (oltalama) saldırıları ile yayılır. Finansal zarara sebep olur.

HTTP (Hipermetin Transfer Protokolü) kullanan web sitelerin HTTPS (Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü) kullanan versiyonuna sizi yönlendiren bir tarayıcı eklentisidir. Yani, web siteler ile olan iletişiminizi şifreler ve sizi ortadaki adam (Mitm) gibi siber saldırılardan korur.

Brave tarayıcısında ve bazı VPN programlarının tarayıcı eklentisinde varsayılan olarak bulunur. Chrome, Firefox, Opera, Vivaldi tarayıcılarında kullanabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL