Filistin sansüründen sonra sosyal medya platformundan geri adım

0
167

Mayıs ayı başında İsrail ve Filistin arasında yaşanan çatışmalar sosyal medya platformlarına da yansımış, pek çok kullanıcı yıkıcı etkiler bırakan savaşı kınayan içerikler paylaşmıştı. Ancak sosyal medya platformlarında bu içeriklerin silinmesi, engellenmesi ya da öne çıkmaması tartışmaları doğurmuştu.

Instagram da bu tartışmaların odağında yer aldı. Sosyal medya platformu bunun kasıtlı olmadığını belirtse de geri adım atarak algoritmasını değiştirdiğini açıkladı.

“İÇERİKLERE, EŞİT DERECEDE ÖNEM VERECEĞİZ”

Şimdiye kadar Instagram; kullanıcıların, akışlarının üst kısmında görüntüledikleri hikayelerde orijinal içeriğe, başka kişilerden yeniden paylaşılan içeriklere göre öncelik verdi. Ancak şirket yeni algoritma değişikliği ile yeniden paylaşılan içeriklere ve orijinal içeriklerle eşit derecede önem verecek.

Instagram yaptığı açıklamada, “Yeniden paylaşılan hikayeler, insanların beklediği erişimi sağlamıyor ve bu iyi bir deneyim değil. Zamanla, orijinal olarak üretilen hikayelere yaptığımız gibi yeniden paylaşılan gönderilere eşit ağırlık vermeye başlayacağız” dedi.

ALGORİTMA HATASI

Instagram, bu değişikliğin sadece Filistin yanlısı içeriklerle ilgili gelen tepkiler nedeniyle yapılmadığını, bir süredir düşünüldüğünü söyledi. Ayrıca açıklamada şu sözlere yer verildi: “Şu an kullanılan algoritma, insanların belirli konular veya bakış açıları hakkındaki hikayeleri bastırdığımıza inanmalarına neden oldu. Gerçekten açık olmak istiyoruz; durum böyle değil.”

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir