Genel

Fren Balatası Çeşitleri Nelerdir?

Fren Balatası Çeşitleri Nelerdir?

Fren Balatası Çeşitleri Nelerdir?

Fren Balatası Çeşitleri Nelerdir?

Taşıtların güvenli sürüşü için en önemli yapılarından biri de hiç şüphesiz fren sistemleridir. Fren pedalına basıldığında aracın mutlaka önce yavaşlaması sonra da durması arzulanır. Ancak frene bastığınızda aracınız yüksek bir ses çıkartıyorsa balatanız aşınmaya başlamış, eğer araç yavaşlamıyorsa balatanız bitmiş demektir.

Fren sistemi içinde pek çok aygıtı barındıran karmaşık bir sistemdir ve kampanalar sayesinde tekerleği iki taraflı olarak sıkmak suretiyle yavaşlamasına ve durmasına neden olur. Burada Fren balataları İmalatı çok ama çok önemli bir konudur.

Tekerleği iki taraflı olarak sürtünme ile durduran balataların da zamanla aşırı kuvvet ve ısınma nedeni ile aşınacağını ve işlevini yerine getiremez hale geleceğini de unutmamak gerekir.

Fren Balatası Türleri Nelerdir?

Fren balataları, arabanın ön direk kemiği ve amortisör ve arka akslarında bulunan fren balatası veya kaliper dediğimiz balatalardır. Bölmelere yerleştirilirler ve frenleme sırasında aracı durdurmaya yararlar. Otomobillere, iş makinelerine, inşaat asansörlerine ve hareket halinde durdurulması gereken tüm araçlara takılırlar.

Görevleri, kinetik enerjiyi ısı enerjisine çevirerek hareketi durdurmaktır. Araçlarda kullanılan fren balataları iki çeşittir. Bunlardan biri davul balata diğeri ise disk balata olarak isimlendirilirler. Fren balataları imalatı ile ilgili her şeyi pwrbalata.comsitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Davul balataları, Otomobillerde fren plakası adı verilen metal bir plakaya geçmek için arka aksa monte edilirler. Bir araba kullanıcısı fren pedalına bastığında, fren silindiri adı verilen iki conta arasındaki hidrolik yağ basıncı ile çalışan bir cihaz, her iki contayı da yanlara doğru iter ve açılarak tambura basınç uygular. Bu durumda arabanın yüksek sıcaklık ortamında durmasını veya yavaşlamasını sağlarlar.

Disk balataları ise otomobillerde ön dikmeye ve amortisöre ve arka aksa monte edilen fren kaliperi adı verilen bir bölmede bulunur ve işlevini burada gerçekleştirir. Disk balatalar, hafif ticari araçlarda ön dingil ve arka dingil fren kaliperine geçecek şekilde fren diskinin sağ ve sol taraflarına yerleştirilirler, ağır araçlarda ise çoğunlukla ön dingilde bulunur.

Sistemin frene basılması ile oluşan hareket ve ısı kaynağı ile fren diskini sıkıştırarak aracın durmasına veya yavaşlamasına neden olurlar. Fren balataları imalatı için her şeyi pwrbalata.comsitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

https://www.pwrbalata.com/ana-sayfa/

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL