Gençlerin yüzde 30’u pandemi dönemde ruh ve akıl sağlığını kaybetti

0
111

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD), gençlerin pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlarla ilgili raporunu değerlendirdi. OECD’nin araştırmasına göre Türkiye’de gençlerin yüzde 30’unun pandemi dönemde ruh ve akıl sağlığını kaybettiğini belirten Gökçen, “Ücretsiz psikolojik destek, karşılıksız burs, yoksullukla mücadele için aile destekleri sigortası ve genç kadınların güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ne lüks, ne de fazla bir talep” dedi.

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, OECD’nin son araştırması hakkında yazılı bir açıklama yaptı. OECD’nin gençlerin pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlarla ilgili raporunu değerlendiren Gökçen şunları söyledi:

BASKI UYGULANAN ÇEVREDE HAPİS KALDI

– Pandemi, dünyada halkın yarattığı zenginliğin nasıl paylaşılacağını tekrar tartışmaya açtı. Varlıklı olanların daha da zenginleştiği, desteğe ihtiyacı olanların yalnız bırakıldığı bir sistemde toplumun tamamının korunamadığını ve bu düzenin sürdürülebilir olmadığını bir kez daha gördük. Türkiye’de ise her alanda yaşanan sorunların daha ağır boyutlarıyla karşılaşanlar yine gençler oldu.

– İlk haftalarda herkesin hazırlıksız olduğu sürecin ardından diğer tüm devletler kriz planı yaparken Türkiye’de hükümet, vatandaşlarını korumak yerine vaka sayılarıyla oynamakla meşgul oldu. 20 yaş altı gençlere ve çocuklara uygulanan uzun süreli ve ne bilimsel ne de hukuki olan sokağa çıkma yasağının yanında tedbirlerin dahi gevşetildiği dönemlerde üniversiteler de uzun süre tamamen kapalı kaldı. Bu durum, gençlerin sosyalleşmeye ve ekonomik desteğe en çok ihtiyaç duydukları dönemde eve kapanarak psikolojik açıdan da zorlanmalarına yol açtı.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir