Google Play Store’da Sizi Dinleyen Uygulamalar Var!

Evet, yanlış duymadınız. Casus görevi olan pek çok uygulama, Google Play içerisinde izinli ve resmi uygulama biçiminde paylaşılabiliyor, yayınlanabiliyor! Tecrübeli güvenlik şirketinin raporu, hemen herkesi şaşkına çevirdi.

0
521

Android, dünyada en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinden bir tanesi. Genelde açık kaynaklı olduğu için düzenlenebilen ve rahatça tasarlanabilen Android’i büyük markalar kendi yazılımları ve arayüzleri ile harmanlıyor, böylece kendi modellerine entegre edip Android altyapısı ile modelleri satışa çıkarmış oluyorlar. Ancak, Android’in açık kaynaklı olmasının güvenlik problemleri çıkarması bir yana, Google Play Store resmi mağazasının da casusluk etmenleri içeren uygulamalar barındırması, büyük şaşkınlık yarattı.

Lookout adlı güvenlik firmasının yaptığı araştırmalar, bu işi doğrular nitelikte. Lookout, yayınladığı raporda; Google Play Store üzerinde Wi-Fi erişim noktasına ulaşabilen pek çok uygulamanın aynı zamanda sizi dinleyebileceğini de belirtiyor. Bu, epey büyük bir savken bunun yanında sunulan bazı argümanlar, savı doğrular nitelikte. Ses kaydetme, kısa mesaj gönderme ve pek çok izni verdiğiniz yüzlerce uygulama, sizi dilediği zaman dinleyebilir.

Ne Yapmalı?

Nasılsa resmi kaynaklardan indiriyorum, bir şey olmaz; dememeniz gerekiyor. Resmi kaynaklardan dahi uygulama indirirken izinleri kontrol etmeniz ve belli başlı etmenleri kısıtlayabilmeniz mümkün. Mikrofon yahut kamera erişimi örneğin bunlardan ikisi ve en önemlileri olabilir.

Siz, Lookout’un raporu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dinleniyor muyuz?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir