Google’ın CEO’su Görevinden Ayrıldı

Google’ın üst firma kuruluşu olan Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt’in, görevinden ayrıldığı açıklandı.

0
490

Dünyanın en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan Google, geçmiş dönemde üst çatı şirketi ortaya çıkararak Alphabet bünyesinde faaliyet göstermeye başlamıştı. Firmanın eski CEO’su Eric Schmidt ise, Alphabet’in yönetim kurulu başkanlığı görevini îfâ ediyordu. Ancak şirket tarafından yapılan açıklama doğrultusunda Schmidt, yönetim kurulu başkanlığı görevini bırakarak sadece üyelik ve teknik danışmanlık konularında hizmet verecek.

Schmidt, yaptığı açıklama ile geçmiş dönemde Google yöneticilerinden Sundar, Sergey ve Larry ile birlikte doğru kararlar alındığını ve bununla birlikte şirketin son derece güzel konumlara geldiğini ifade etti. Eski başkan, aynı zamanda artık gelişen bilimsel ve teknolojik çalışmalarla birlikte kazancının büyük çoğunluğunu hayır işlerine ayırdığını ve başkanlık görevini bırakarak bu tür işleyişlere daha fazla zaman harcamak istediğini belirtti.

Diğer Google yöneticilerinden Sergey Brin ile Larry Page, Schmidt’in Alphabet’teki başkanlık görevini bir senedir bırakmayı düşündüğünü ve bu şekilde bir kararın mutabakata varılarak alındığını ifade ettiler. Eski başkan, milenyum ile birlikte Google’ın üst düzey bir konuma çıkmasını sağlayan isimler arasında yer alıyor. Özellikle son on sene içerisinde başkanın etkili stratejileri ile beynelmilel sahada bir üst konum hâline gelen Google, sadece arama motoru olarak değil birçok farklı teknolojik gelişme ile de faaliyetlerini sürdürüyor.

Google Borsada Düşüş Yaşadı

Öte yandan başkanın görevini bırakmasıyla birlikte şirketin borsadaki hisselerinde yüzde iki oranında düşüş meydana geldi. Fakat yine de 741 milyar dolarlık şirket hâcmi ile Google, hâlâ en büyük teknoloji firmaları arasında yer alıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir