Genel

Gündemdeki terim Navtex nedir?

Türkiye’nin, sismik araştırma gemisi Oruç Reis için ilan ettiği Navtex sonrası Yunanistan’da Navtex ilan etti ve sosyal medya kullanıcıları ‘Navtex nedir’ arasını internette aratmaya başladı. Navtex, denizcilikte kullanılan bir haberleşme..

Gündemdeki terim Navtex nedir?

Türkiye’nin, sismik araştırma gemisi Oruç Reis için ilan ettiği Navtex sonrası Yunanistan’da Navtex ilan etti ve sosyal medya kullanıcıları ‘Navtex nedir’ arasını internette aratmaya başladı. Navtex, denizcilikte kullanılan bir haberleşme sistemidir. Navtex ilan edilmesi, belirtilen bölgede çalışma olacağı ve bu bölgelere başka gemilerin girmemesini sağlamak için ilan edilir. İşte çok merak edilen Navtex’in sözlük anlamı…

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

NAVTEX MESAJ FORMATI

Navtex mesajları yayın için Binary kodlama sistemini kullanmaktadır. Bütün Navtex mesajları, mesajın başlangıcını belirten ZCZC harfleriyle başlar. Mesaj B1, B2, B3, B4 serileri kapsamında 4 karakterle devam eder.

B1 Karakteri: İstasyon adını ifade eden harf bulunur.

B2 Karakteri: Gönderilen mesajın içeriğini belirten harf bulunur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL