Genel

Hidrolik Direksiyon Sisteminin Yapısı Çalışması ve Parçaları

     Hidrolik direksiyon çok yaygın olarak kullanılan direksiyon yardımcı sistemlerinden biridir. Direksiyonun daha kolay döndürülmesi için hidrolik yağ basıncının kullanılması esasına dayanır. Yeni nesil binek araçlarda hidrolik direksiyon giderek yerini..

Hidrolik Direksiyon Sisteminin Yapısı Çalışması ve Parçaları

     Hidrolik direksiyon çok yaygın olarak kullanılan direksiyon yardımcı sistemlerinden biridir. Direksiyonun daha kolay döndürülmesi için hidrolik yağ basıncının kullanılması esasına dayanır. Yeni nesil binek araçlarda hidrolik direksiyon giderek yerini elektrikli direksiyon sistemine bırakmaktadır.

Hidrolik Direksiyon Sisteminin Parçaları

*Direksiyonsimidi
*Direksiyonmili ve kolonu
*Hidrolik Valf ünitesi (direksiyon mili ve pinyon dişli arasında)
*Direksiyondişli kutusu
*Hidrolik silindir
*Hidrolikpompa
*Hidrolik yağ kutusu (rezervuar)
*Bağlantı boruları ve hortumları

Hidrolik Direksiyon Sisteminin Çalışma Prensibi
     Hidrolik direksiyonda, basınç ve kuvvet arasındaki ilişkiden faydalanılır. Hidrolik basınçtan elde edilen kuvvet, direksiyon çevrildiğinde uygulana kuvvete ilave bir kuvvet olarak katkı sağlar. Sistemi tek başına çalıştırmaz, bu sebeple “yardımcı sistemdir”. Sistemdeki hidrolik basınç, direksiyon kutusundaki hidrolik silindir içerisindeki çift yönlü piston sayesinde, itme kuvvetine dönüştürülerek, direksiyonun döndürülmesine ilave bir kuvvet sağlar, direksiyon simidi yumuşarken, tekerleklere etki eden yönlendirme kuvveti artmış olur.

Hidrolik basınç, direksiyon hidrolik pompasında oluşturulur. Pompa, hareketini kayış-kasnak ile motordan alır ve bu hareket enerjisini hidrolik basınca dönüştürerek kumanda valfine (döner kumanda valfi) gönderir.

Hidrolik pompanın ve sistemin ihtiyaç duyduğu yağ, hidrolik yağ kutusunda (rezervuar) depolanır. Ayrıca sistemden geri dönen yağ, depoya boşalır.

Pompadan gelen basınçlı yağ, direksiyon kutusunda bulunan kumanda valfi (döner valf) ile, hidrolik silindire yönlendirilir. Kumanda valfi ile hidrolik silindir arasında iki hat vardır, silindir pistonunun sağ ve sol yöne çalışması için bu iki hat, silindirin iki basınç odasına ayrı ayrı bağlanmıştır. Kumanda valfi, direksiyonun döndürülme yönüne göre, basınçlı hidrolik yağın hangi hattan gönderileceğini belirler. Direksiyon düz konumdayken (döndürülmezken), pompanın kumanda valfine gönderdiği yağ, tekrar depoya geri yönlendirilir, böylece basınçlı yağın hiçbir etkisi olmaz.

Dişli kutusu gövdesinde hidrolik silindir bulunur, hidrolik silindirin içinde çift yönlü çalışan piston vardır, yağ basıncının uygulanma yönüne göre pistonun hareketi belirlenir. Piston kolunun ucu kremayere bağlıdır, kremayerin ucu uzun rot koluna bağlıdır, uzun rot kısa rotu, kısa rot ise rot başıyla aks taşıyıcısını (tekerleği) yönlendirir. Bu bir bütünü oluşturan mekaniğin en verimli şekilde çalışmaya devam etmesi için araçlarınızı mümkün olduğunca Mitsubishi Anadolu Yakası Yetkili Oto Servislerine götürmenizde fayda vardır.

Araçta Direksiyonu Döndürmeyi Zorlaştıran Etkiler

*Düşük hız veya aracın durması.

*Aracın ağırlığı veya yüklenmesi. Aracın ağırlığının fazla olması direksiyonu döndürmek için gereken kuvveti arttıran en önemli faktörlerden biridir.

*Geniş lastikler kullanılması. Daha geniş lastikler, direksiyonun daha zor dönmesine sebep olur.

*Direksiyon simidinin çapının küçük olması. Direksiyon çapı küçüldükçe, direksiyonu döndürmek için gereken kuvvet artar, bunun sebebi direksiyon milini döndüren etki olan momentin, kuvvet ve yarıçapın çarpımından oluşmasıdır.

Hidrolik Direksiyon Sisteminin Görevleri

*Yumuşak direksiyon ve konforlu sürüş.

*Hız arttıkça, destek gücünü azaltır.

*Yoldan tekerleklere etkiyen darbeler sebebiyle direksiyon simidinin sapmasını engeller, fakat aynı zamanda sürücünün yol tepkileri algılaması için iyi bir sürüş (direksiyon) hissini vermesi gerekir.

*Direksiyon simidinin hareketinde hızlı ve hassas olarak devreye girer, sürücü bunu hissetmez.

Hidrolik Direksiyon Sistemi Devre Dışı Kalırsa
     Hidrolik direksiyon desteği devre dışı kalsa bile, direksiyon sistemini kullanmak ve aracı yönlendirmek halen mümkündür, sadece direksiyonu döndürmek oldukça zor olacaktır. Direksiyon sistemlerini güçlendirici donanımlar (hidrolik-elektrikli), direksiyon simidi ve tekerlekler arasındaki mekanik bağlantıyı kesmezler, bunun sebebi güvenlik gerekçeleridir, arıza durumunda aracın yönlendirilmesi mutlaka sağlanmak zorundadır. Ve İstanbul Mitsubishi Yetkili servislerinde kaliteli hizmet alarak araçlarınızı gönül rahatlığı ile sürebilirsiniz.

     Daha fazla bilgi ve tecrübelerden faydalanmak istiyorsanız 7/24 ulaşıp hizmet alabileceğiniz Mitsubishi yetkili oto servisi Güneri Motors ile iletişime geçebilir ve aracınızı güvenle emanet edebilirsiniz. İletişim için www.gunerimotors.com.tr veya irtibat numaraları 0(216)3970028 – 05076503964 üzerinden anında ulaşabilirsiniz…

Sosyal medya hesaplar:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL