İBB’den riskli konutlar için yeni proje

0
123

İBB, İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak yeni bir sistemi devreye aldı.

İBB şirketleri  KİPTAŞ, İstanbul İmar AŞ ve BİMTAŞ’ın ortaklaşa yürüttüğü “istanbulyenileniyor.com” platformunun tanıtım toplantısı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yeni sistemde kentsel dönüşüm başvuruları tek bir merkezde toplanacak, sürecin garantörü de İBB Şehircilik Grubu şirketleri KİPTAŞ, İmar AŞ ve BİMTAŞ olacak.

ÖNCELİK 1999’DAN ÖNCE YAPILAN BİNALAR

Yeni sistem hakkında bilgi veren KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt “İlk etapta 1999 depremi öncesinde yapılan, mülkiyet sorunu olmayan, aynı parselde birden fazla yapının olduğu taşınmazların yenilenmesi için çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.

Sürecin, başvuru, teklif ve uzlaşma aşamalarından oluşacağını anlatan Kurt, “İstanbul’da yapısının riskli olduğunu düşünen herkes bu adresten başvurularını yapabilecek. Teknik uzmanlarımız mülkiyet, plan ve bölgedeki satış rakamlarından oluşan bilgi föyünü vatandaşa ulaştıracak. Teklif aşamasına geçmek isteyenler üçte iki çoğunluğu sağlayıp bize başvurmaları halinde bir reçete çıkaracağız. En uygun maliyetle teklifte bulunacağız. Eğer vatandaşlar teklifi kabul eder yenileme bedeli üzerinden üçte iki çoğunluğu sağlayarak sistemimize başvurursa vatandaşlarımızla uzlaşarak tahliye,yıkım ve yapım sürecine başlayacağız. Hak sahipleri, yüklenici ve finans kuruluşlarını bir araya getirmeden tüm sistemin garantörü, grup şirketleri olarak biz olacağız. istanbulyenileniyor.com veya 444 0604 çağrı merkezinden detaylı bilgi alabilir. Mobil araçlarımız da yarından itibaren bilgilendirme için Avrupa yakasında Beylikdüzü’nden, Anadolu yakasından da Üsküdar’dan hareket edecek” diye konuştu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir