Teknoloji

İlk sanal vatandaş

Metaverse teknolojisi, fiziksel ve dijital dünyayı bir araya getirmeye devam ediyor. Hem kamu hem de özel sektörde gerçekleşen bu adımlar pek çok sanal karakteri de kapsıyor. Dünyadaki pek çok kişi..

İlk sanal vatandaş

Metaverse teknolojisi, fiziksel ve dijital dünyayı bir araya getirmeye devam ediyor. Hem kamu hem de özel sektörde gerçekleşen bu adımlar pek çok sanal karakteri de kapsıyor. Dünyadaki pek çok kişi Metaverse’ye katılmayı düşünürken Malta, dijital karakteri bir adım ileriye taşıdı. Tatil zamanlarının ilgi odağı olan Malta, ilk dijital vatandaşı ‘Marija‘yı resmen tanıttı.

NTV’nin haberine göre, tatil zamanlarının ilgi odağı olan Malta, ilk dijital vatandaşı ‘Marija‘yı resmen tanıttı. 11 Mart ‘ta Turizm ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı tarafından “Dijital Turizm Yol Haritası:2030” konferansında tanıtılan Marija, metaverse ve yapay zeka olanaklarını bir araya getiren ilk adım oldu. Marija’nın Malta hanımı gibi görünmesi için 2D görüntüler 3D’ye dönüştürüldü.

Marija, uygulamalar aracılığıyla insanlarla gerçek zamanlı olarak da etkileşime geçecek. Böylece, soruları yanıtlayacak ve espri yapabilecek. Sesli asistan sistemlerinin üç boyutlu bütünü olan Marija, dünyanı ilk sanal vatandaşı oldu. Turizm ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Clayton Bartolo projeyi, “Hızlanma çağında ileriye doğru atılan önemli bir adım” olarak yorumladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL